Aktualności prawne
Ministerstwo Finansów nie będzie karać przedsiębiorców, którzy nie zdążyli wysłać pliku JPK_VAT za lipiec 2019 w terminie (do 26.08), o ile zostanie on dostarczony do 2 września br.
Już 1 września 2019 r. ograniczona zostanie możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Nie będą mogli z niego korzystać podatnicy, którzy - bez względu na wysokość sprzedaży - prowadzą sklepy internetowe m.in. z preparatami kosmetycznymi, komputerami czy sprzętem gospodarstwa domowego.
Przedsiębiorcy rejestrujący się jako płatnicy VAT-UE muszą liczyć się z kontrolą urzędu skarbowego, który będzie starał się różnymi sposobami zweryfikować deklarowane przez nich miejsce siedziby firmy.
Obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 procent dla wszystkich podatników oraz dodatkowe zmniejszenie PIT dla osób pracujących przez ponad 2-krotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów – z tych rozwiązań, przewidzianych w nowej ustawie rządowej, ma skorzystać ponad 25 milionów Polaków, w tym przedsiębiorców. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 października 2019 r.
Mali przedsiębiorcy, prowadzący w sieci sprzedaż elektroniki (komputerów, telefonów czy sprzętu domowego) od 1 września będą musieli rozliczać podatek od towarów i usług. Ustawodawca nie przewidział dla nich bowiem przepisów przejściowych.
JPK_VAT stanie się wkrótce jedynym plikiem, wysyłanym elektronicznie przez firmy do urzędu skarbowego. Nowelizacja obejmie od 1 stycznia największe przedsiębiorstwa, a kolejne dołączą do nich od lipca 2020.
Ministerstwo opublikowało projekty rozporządzeń, które mają umożliwić podatnikom przesyłanie deklaracji na podatki od nieruchomości drogą elektroniczną. Rozwiązanie będzie szczególnie korzystne dla przedsiębiorców, którzy posiadają nieruchomości na terenie kilku gmin.
Ministerstwo Finansów (MF) będzie stosowało specjalne ostrzeżenia wobec firm zagrożonych nieświadomym udziałem w karuzeli VAT – tak wynika ze słów Pawła Cybulskiego, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Rząd planuje sankcje za unikanie split paymentu. Jeśli przedsiębiorca za towar lub usługę objętą mechanizmem podzielonej płatności zapłaci z jego pominięciem, nie będzie mógł odliczyć wydatku od przychodów. Będą też ułatwienia, m.in. środki z rachunku VAT będzie można zużyć na podatek dochodowy, akcyzę i składki ZUS.
Luka w nowych przepisach pozwoli małym firmom odliczyć 100% wydatków na paliwo oraz utrzymanie samochodu.
« Poprzednie Strona: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 15 Następne » |