Aktualności biznesowe
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.
Obowiązkowe przesyłanie ustrukturyzowanych faktur za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur zostanie przesunięte. W projekcie ustawy procedowanym na następnych etapach pojawi się data 1 lipca 2024, a dla podatników zwolnionych z VAT 1 stycznia 2025. Faktury dla konsumentów zostaną z kolei całkowicie wyłączone z systemu.
Rząd przedstawił założenia tarczy finansowej 2.0, która ma wesprzeć 38 branż dotkniętych pandemią. Przyznanie środków będzie uzależnione od spadku obrotów, utrzymania firmy i zatrudnienia oraz wykazania faktycznych strat. Program pomocy czeka teraz na zgodę Komisji Europejskiej.
Gotowa jest tarcza finansowa 2.0 dla branż, które ucierpiały z powodu pandemii jesienią tego roku. Program wsparcia musi być teraz zatwierdzony przez Komisję Europejską. Przyjmowanie wniosków przewidziane jest na styczeń 2021.
Strona: 1 2 3 4 ... 10 Następne » |