KSeF odroczony!
Zmiany założeń KSeF zakładają:
- przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z ;
- wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo z VAT (nowy termin to );
- wyłączenie z obowiązku KSeF faktur konsumenckich (B2C);
- wyłączenie z KSeF biletów spełniających formę faktury, w tym paragonów na autostradach płatnych;
- możliwość wystawiania faktur z kas fiskalnych oraz faktur uproszczonych w dotychczasowej formie do .
Dobrą informacją dla przedsiębiorców jest także decyzja Ministerstwa Finansów o łagodnym wejściu nowego obowiązku w życie. Oznacza to, że:
- jeśli przedsiębiorca będzie miał problem z wystawieniem faktury z powodu awarii systemu, będzie mógł wystawić fakturę offline poza KSeF, a następnie dostarczyć ją do systemu w ciągu 24 godzin;
- ewentualne sankcje będą bardziej liberalne i będą nakładane dopiero od .
Wyłączenie z systemu KSeF faktur dla konsumentów oznacza, że
.Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.