Aktualności biznesowe
Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów i procesów, powstałych w wyniku wykonanych przez nich prac badawczo-rozwojowych. Program koordynowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Najważniejsze tegoroczne wydarzenie dla małych i średnich firm – 9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – odbędzie się w dniach 16-18 października 2019 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to SMART – SAFE – SOLUTIONS.
Od 2020 roku każdy przedsiębiorca będzie posiadał indywidualny mikrorachunek podatkowy dedykowany do wpłat odpowiednich danin. Rozwiązanie ma pozwolić na szybsze rozliczenia wypłat.
Mali przedsiębiorcy odliczą wydatki poniesione na mieszkanie, miejsce postojowe, kurs językowy czy studia. Fiskus postanowił pokazać małym firmom łagodniejsze oblicze, dzięki czemu zapłacą one niższy podatek.
Przyjęty przez rząd Pakiet Przyjazne Prawo (PPP) zakłada m.in. wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, prawo do błędu dla mikro, małych i średnich firm w pierwszym roku działalności, ochronę konsumencką, a także ułatwienia dla rzemiosła. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą w przyszłym roku o 9,7% wyższe składki ZUS niż w 2019. Comiesięczna danina wyniesie prawie 1500 zł.
Firmy, które najdłużej zwlekają z zapłatą swoim kontrahentom będą karane przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów karami pieniężnymi. Dodatkowo skrócony zostanie termin zapłaty w transakcjach, w których wierzycielami są firmy MŚP, a dłużnikami – duże przedsiębiorstwa.
Od momentu, gdy split payment wszedł w życie do marca 2019 skorzystało z niego 400 tys. firm, czyli jedna czwarta wszystkich podatników VAT. Firmy te dokonały 12 mln transakcji z uwzględnieniem podzielonej płatności, a wartość zapłaconego VAT wyniosła 46 mld zł – podaje dziennik Puls Biznesu.
Za niewłaściwe wypełnienie sprawozdania finansowego przedsiębiorcy grozi odpowiedzialność karna. Tymczasem ustawodawca nie przewidział możliwości wprowadzenia poprawek.
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizują w maju i czerwcu 20 spotkań z przedsiębiorcami w większych miastach Polski. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, poznać ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.
« Poprzednie Strona: 1 2 3 4 5 ... 10 Następne » |