Małe firmy, duże zmiany - darmowe konferencje dla przedsiębiorców
.
To już druga edycja cyklu konferencji dla przedsiębiorców „
”. Będą okazją do tego, by dowiedzieć się m.in. jakie gwarancje daje Konstytucja Biznesu oraz jakie uprawnienia przysługują przedsiębiorcom podczas kontroli. Osoby, które przymierzające się do założenia firmy dowiedzą się, z jakich ulg i uprawnień mogą skorzystać, a mniejsi przedsiębiorcy poznają zasady korzystania z Małego ZUS-u.Prowadzący spotkania przybliżą ofertę
, pokażą, jakie sprawy można załatwić online w , w jaki sposób sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta oraz jak przyspieszyć załatwienie swojej sprawy w urzędzie.Omówione zostaną również praktyczne ułatwienia wprowadzone w
, korzyści płynące ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych oraz znaczenie uregulowania kwestii sukcesji w firmach. W programie nie zabraknie także , których zasady zostaną omówione krok po kroku.W pierwszej edycji cyklu konferencji, który odbył się w zeszłym roku, wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. W zebranych wówczas ankietach oraz w rozmowach z przedsiębiorcami pojawiły się nowe propozycje usprawnień dla firm. Część z nich została uwzględniona przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przy projektowaniu regulacji, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku.
Przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w tegorocznej edycji, będą mogli skorzystać z
, w których organizatorzy i partnerzy cyklu będą udzielać indywidualnych konsultacji. Będzie można tam uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem biznesu. Ponadto przedstawiciele PARP odpowiedzą na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami .Szczegółowy harmonogram spotkań oraz informacje na temat konferencji i zmian dla firm można znaleźć na stronie: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.
Na stronie znajduje się też
, który trzeba wypełnić, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.