Aktualności prawne
Od 13 października, na mocy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, funkcjonuje Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Kara za brak wpisu może wynieść nawet milion zł.
Przedsiębiorcy osiągający przychody do 10 tys. zł miesięcznie otrzymają od ZUS ulgę podobną do programu 500 plus dla dzieci. To jeden z elementów pakietu przedsiębiorczości, zaproponowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
1 stycznia 2020 r. w życie wejdą nowe przepisy, które pozwolą poszkodowanym kontrahentom skuteczniej dochodzić swoich pieniędzy. Mają one poprawić przede wszystkim płynność finansową mikro, małych oraz średnich firm, którym większe przedsiębiorstwa nie płacą na czas.
Od 1 kwietnia 2020 r. zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Wchodzące w życie zmiany mają na celu uporządkowanie obecnego zróżnicowania stawek VAT na podobne produkty. Stan ten powoduje kłopoty interpretacyjne u podatników.
Od 1 stycznia 2020 r. wystawianie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wówczas, gdy będzie na nim figurował NIP nabywcy. W przeciwnym razie podatnik będzie musiał liczyć się z karami w wysokości nawet 100 proc. kwoty podatku należnego.
Tradycyjne kasy fiskalne oraz papierowe paragony mają zniknąć. Podatnicy, którzy z nich korzystają, będą musieli wymienić je na kasy fiskalne online, dzięki czemu zmniejszy się liczba kontroli i obowiązków dla firm.
Mechanizm podzielonej płatności funkcjonuje od lipca 2018 roku, jednak do tej pory taki sposób dokonywania transakcji był nieobowiązkowy. Zmieni się to już w listopadzie 2019, kiedy to split payment stanie się obligatoryjny dla najbardziej narażonych na oszustwa branż.
Najprawdopodobniej już w październiku obniżony zostanie podatek PIT – z 18 do 17%. Na zmianie ma skorzystać, wedle zapewnień rządu, aż 25 milionów podatników – tych, którzy rozliczają się zgodnie ze skalą podatkową, czyli pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci i renciści, a także przedsiębiorcy.
Resort finansów przygotował projekt ustawy, który rozszerza obowiązek raportowania schematów podatkowych m.in. na księgowych, biegłych rewidentów, notariuszy, banki i doradzających przy optymalizacji podatkowej w transakcjach transgranicznych.
1 września na stronie Ministerstwa Finansów (MF) ruszył elektroniczny wykaz czynnych podatników VAT, który miał ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. „Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje jednak na problemy, jakie pojawiły się w związku z tzw. białą listą.
« Poprzednie Strona: 1 2 3 4 5 6 7 ... 15 Następne » |