Aktualności prawne
Od 2019 r. każdy przedsiębiorca zyska możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do wysokości 5 mln zł. Jednocześnie nadal będzie można wybrać rozliczanie straty na dotychczasowych zasadach, tj. przez pięć kolejnych lat podatkowych.
1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące przechowywania akt zatrudnianych osób. Obowiązek prowadzenia tego typu archiwów skróci się z 50 do 10 lat. Dokumentację będzie można ponadto gromadzić w wersji cyfrowej, co ma przyczynić się do znaczących oszczędności.
Od 5 września b.r. obowiązuje rozporządzenie w sprawie pomocy publicznej, udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Docelowo ma ono zastąpić dotychczasowe przepisy strefowe. Nowe regulacje pozwolą skorzystać z pomocy publicznej wszystkim przedsiębiorcom, którzy inwestują w swoje firmy na terenie całej Polski, a nie, jak dotychczas, tylko na terenach specjalnych stref ekonomicznych.
Poznaliśmy limit przychodów, który pozwoli uznać podatnika za „małego” w podatku dochodowym od osób prawnych w 2019 r. Małymi podatnikami CIT będą te podmioty, u których wartość sprzedaży, wraz z kwotą podatku VAT, nie przekroczyła kwoty 1,2 mln euro (5 135 000 zł).
Sejm uchwalił kilkadziesiąt zmian, których celem jest ułatwienie życia firmom z sektora MŚP. Przepisy te należą do pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu. Większość nowych rozwiązań ma obowiązywać od 2019 roku, a niektóre od 2020 i przełożyć się na oszczędności sięgające nawet 4 mld złotych w ciągu 10 lat.
Rada Ministrów podejmie prace nad nowelizacją ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, przewidującą zastąpienie obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K obowiązkiem przesyłania nowej deklaracji w formie pliku JPK. Rozbudowane pliki JPK będą zawierać nowe dane, pozwalające wyeliminować deklaracje VAT, w szczególności zaś deklaracje VAT-7 i VAT-7K.
Osoby, które prowadzą własną działalność oraz te uzyskujące dochód z pracy etatowej będą miały oddzielne systemy podatkowe. Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami w tym zakresie.
Zbycie niezamortyzowanego pojazdu przestanie być korzystne podatkowo. Niezależnie od tego, ile kosztował samochód, firma nie będzie mogła odliczyć więcej niż 150 tys. zł – takie postanowienie pojawiło się na ostatnim etapie prac legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustawy o PIT i CIT.
Preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej, podatek exit tax oraz zmiana przepisów o cenach transferowych – to niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie kompleksowej nowelizacji ustaw podatkowych, wobec którego sprawozdanie przyjęła sejmowa komisja finansów. Zmiany mają wejść w życie w 2019 roku.
Przed końcem 2018 roku Ministerstwo Finansów ma ogłosić projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, zakładający utrzymanie stawek 23% i 8%, nową matrycę stawek VAT, a także odejście od stosowania PKWiU 2008.
« Poprzednie Strona: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 15 Następne » |