Aktualności prawne
Ministerstwo Finansów uczyniło duży krok w kierunku skuteczniejszej walki z wyłudzeniami VAT. Dzięki tzw. ustawie o STIR, która weszła w życie 13 stycznia, Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła blokować konta przedsiębiorców, na których odnotowane zostaną podejrzane transakcje.
Ministerstwo Finansów planuje uprościć ustawę o PIT i podzielić ją na trzy części: o podatkach osobistych, działalności gospodarczej oraz zyskach kapitałowych – informuje Puls Biznesu.
Przedstawiamy najważniejsze z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorców zmiany w podatkach, wchodzące w życie w 2018 roku.
Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy, która ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych kartami, przelewami, blikiem i płatnościami mobilnymi. Efektem zmian ma być szybki i wygodny dostęp do cyfrowych rozwiązań.
Centralny Rejestr Faktur powstanie w połowie przyszłego roku na podstawie danych, które będą spływały od przedsiębiorców w Jednolitych Plikach Kontrolnych. Na razie Ministerstwo Finansów nie planuje utworzenia odrębnej bazy do przechowywania faktur.
Pracodawcy będą mogli przechowywać akta pracowników w formie elektronicznej, a jeśli zdecydują się na papier – trzymać je 10 lat. Takie zmiany planuje wprowadzić rząd od 1 stycznia 2019 r.
Ponad 50 ułatwień dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw zawiera projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym, skierowany do konsultacji społecznych. Ma to przynieść przedsiębiorcom co najmniej 3,8 mld zł oszczędności w ciągu 10 lat.
Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą jednym przelewem opłacać wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne. Płatności trafią na ich indywidualne konta. ZUS już wysyła numery, dlatego przedsiębiorcy powinni sprawdzić, czy ma ich aktualne dane adresowe. Bez tego opłacenie składek nie będzie możliwe.
Planowana jest zmiana przepisów dotyczących wystawiania faktur dla firm. Jeśli regulacje wejdą w życie, przedsiębiorca będzie mógł pobrać fakturę tylko na podstawie takiego paragonu, na którym będzie widniał jego NIP.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane nawet do 15 dni. Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.
« Poprzednie Strona: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 ... 15 Następne » |