Aktualności prawne
Przedsiębiorcy będą mogli dokonać jednorazowej amortyzacji na kwotę do 100 tys. zł rocznie, oszczędzając w ten sposób nawet 17,7 tys. zł. Taką propozycję przygotowały Ministerstwa Rozwoju i Finansów.
Ministerstwo Finansów planuje stworzenie Centralnej Bazy Rachunków. Rejestr ma pomóc w kontroli karnoskarbowej i w wykrywaniu oszustw podatkowych. Obecnie trwają konsultacje społeczne.
W Sejmie trwają prace nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on, że w procesie tworzenia prawa będzie brany pod uwagę jego wpływ na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Od 1 stycznia 2017 r. ulega zmianie sposób obliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Płatnicy i podatnicy rozliczą kwotę wolną od podatku ostatecznie dopiero w zeznaniu rocznym. To efekt nowelizacji ustawy o PIT wprowadzającej nową kwotę wolną.
Ministerstwo Finansów zmienia przepisy odnośnie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z początkiem 2017 r. katalog dowodów zostanie poszerzony o dokument dotyczący zmniejszenia kosztów (zwiększenia przychodów) z tytułu nieprawidłowo dokonanej płatności.
Od połowy przyszłego roku będzie można posługiwać się mobilnym dowodem osobistym. Następne w kolejce czekają prawo jazdy, dowody rejestracyjne pojazdów i ubezpieczenia OC.
Wszystkie należności, do których poboru zobowiązany jest ZUS, będzie można od 2018 r. regulować jednym przelewem, na indywidualny rachunek płatnika składek. Projekt zmian w tym temacie przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Możliwość korzystania z większych ulg na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz inne rozwiązania premiujące działalność innowacyjną – takie zmiany przewiduje uchwalona przez Sejm tzw. mała ustawa o innowacyjności.
W Sejmie pojawił się projekt zmiany ustawy o transporcie drogowym. Jego celem jest przeniesienie do ustawy sposobu ustalania i wysokości kosztów używania do celów służbowych pojazdów, które nie są własnością pracodawcy.
Weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego. Części umów nie trzeba już zawierać pisemnie. Wystarczy e-mail, SMS czy nagranie dźwiękowe.
« Poprzednie Strona: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 Następne » |