Aktualności prawne
Co czeka przedsiębiorców w 2025 roku? Przedstawiamy najważniejsze zmiany prawne, na które musisz być gotowy.
Ministerstwo Finansów ogłosiło wprowadzenie nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym - modułu Raport podatnika, stworzonego z myślą o osobach prowadzących działalność gospodarczą oraz organizacjach. Usługa ma charakter informacyjny i służy do przekazywania podatnikom szczegółowych danych dotyczących ich statusu podatkowego w przejrzystej formie.
Mechanizm KSeF, który ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz automatyzację pracy w działach księgowości i handlu, nie zostanie wprowadzony ani w tym roku, ani kolejnym, a prace i wydatki związane z przygotowaniem do jego wprowadzenia zostaną w znacznej części zmarnowane. Wynika to z decyzji MF o napisaniu aplikacji praktycznie od początku.
W dniu 19 stycznia 2024 roku Ministerstwo Finansów poinformowało, że termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF zostanie przesunięty.
Od 1 stycznia 2024 r. niektórzy przedsiębiorcy, zależnie od wybranej formy opodatkowania, będą płacić wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 r. dla przedsiębiorców, którzy nie korzystają z obniżonych składek ZUS, będzie nie niższa niż 4694,40 zł. Oznacza to wzrost składek społecznych w ZUS.
Wbrew wcześniejszym zapewnieniom rządu, Krajowy System e-Faktur nie stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców od 1 lipca 2024. Zdaniem Ministerstwa Finansów system zawiera “krytyczne błędy” dotyczące kodu, funkcjonalności oraz wydajności. Jednak zewnętrzny audyt ma dopiero zostać przeprowadzony. Nowa data wejścia obowiązku w życie nie została jeszcze podana.
Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja 2023, aby złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Podatnicy, którym z rozliczenia wyjdzie nadpłata, mogą złożyć wniosek o jej zwrot do 1 czerwca.
Od 4 maja przedsiębiorcy mogą ubiegać się o umorzenie składek ZUS za marzec i kwiecień oraz świadczenie postojowe. Tarcza antykryzysowa 9.0, oprócz dotychczasowych 46 branż, obejmuje 17 kolejnych sektorów, m.in. sprzedawców detalicznych, fryzjerów i kosmetyczki oraz wypożyczalnie.
W połowie 2021 r. zacznie funkcjonować Centralny Rejestr Faktur. Będzie stworzony w oparciu o dane przekazywane przez przedsiębiorców w nowej strukturze plików JPK_V7 z deklaracją. Na początku przesyłanie e-faktur przez platformę Ministerstwa Finansów będzie dobrowolne. Z czasem stanie się obowiązkowe.
« Poprzednie Strona: 1 2 3 4 5 ... 15 Następne » |