Programy dla firm - InsERT
Więcej branż skorzysta z ulgi na ZUS i postojowego

Więcej branż skorzysta z ulgi na ZUS i postojowego

12 
maja
 2021

Od 4 maja przedsiębiorcy mogą ubiegać się o umorzenie składek ZUS za marzec i kwiecień oraz świadczenie postojowe. Tarcza antykryzysowa 9.0, oprócz dotychczasowych 46 branż, obejmuje 17 kolejnych sektorów, m.in. sprzedawców detalicznych, fryzjerów i kosmetyczki oraz wypożyczalnie.

Ulgę ZUS za marzec i kwiecień mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 listopada 2020 i do 31 marca 2021. Jednocześnie odnotowali spadek obrotów o 40 proc. – liczony z jednego z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku w stosunku do poprzedniego miesiąca albo analogicznego miesiąca w roku poprzednim, albo września lub lutego 2020.

Wniosek o ulgę należy złożyć do 30 czerwca przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Można wystąpić o zwrot pieniędzy lub zatrzymać je na koncie na poczet przyszłych składek. Na podobnych zasadach przedsiębiorcy mogą ubiegać o świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł. Po tę pomoc należy zgłosić się do 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii, a wniosek trzeba również złożyć elektronicznie przez PUE ZUS.

Tarcza jest szersza

Do tej pory z pomocy mogły korzystać firmy z 46 branż – one będą mogły starać o wsparcie po raz kolejny. Teraz do tego grona dołączyło 17 innych sektorów – te firmy mogą ubiegać się o pomoc tylko za kwiecień 2021. Do określenia, w jakiej branży działają, będzie brany pod uwagę wpis określający przeważającą działalność 31 marca 2021 r.

Nowa wersja tarczy obejmuje dodatkowo takie branże, jak m.in.

  • sprzedaż detaliczna w galeriach handlowych sprzętu komputerowego, telekomunikacyjnego, audiowizualnego, oprogramowania, wyrobów tekstylnych, metalowych, szkła, farb, dywanów, pokryć podłogowych i ściennych, elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego, mebli, oświetlenia, sprzętu sportowego, gier, zabawek, kosmetyków, zegarków i biżuterii,
  • wypożyczalnie artykułów użytku osobistego i domowego,
  • firmy wynajmujące maszyny,
  • fryzjerzy i kosmetyczki,
  • pasażerski transport lotniczy.

Zobacz także

Pełna księgowość – zmiany w limitach przychodów
28 
listopada
 2024

Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych
27 
listopada
 2024

Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co ma się zmienić
18 
listopada
 2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kolejne zmiany w KSeF
14 
listopada
 2024

Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.

Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?
08 
listopada
 2024

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.

PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
08 
listopada
 2024

Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Dyrektywa NIS2 - czym jest, kogo dotyczy i jakie są jej kluczowe założenia
31 
października
 2024

Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.