
PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
PIT kasowy – dla kogo
Kasowy PIT będzie dostępny dla przedsiębiorców prowadzących działalność samodzielnie, o ile ich przychody z poprzedniego roku podatkowego nie przekroczyły 1 mln zł. Z rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą.
Kasowy PIT będzie dobrowolną formą rozliczeń, którą podatnik będzie mógł wybrać składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Trzeba pamiętać, że po upływie dwóch lat przedsiębiorca korzystający z tej metody będzie musiał rozpoznać przychód (formalnie uznać go jako zarobek firmy, podlegający opodatkowaniu) z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzymał od kontrahentów zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczony będzie od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy.
PIT kasowy – zasady
- PIT kasowy będzie można stosować wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami (tzw. B2B).
- Rozwiązanie będzie dotyczyło tylko transakcji udokumentowanych fakturami.
- Wybraną metodę trzeba będzie stosować przez cały rok - nawet jeśli w jego trakcie przedsiębiorca zamknie jeden biznes, a następnie otworzy drugi.
- Stosowanie przez przedsiębiorcę kasowego PIT pozostanie bez wpływu na rozliczenia jego kontrahentów.
Zobacz także
Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie okresu przejściowego dla KSeF, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie obowiązywać będą specjalne ułatwienia i odstępstwa od docelowych zasad funkcjonowania systemu. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich.
Ministerstwo Finansów informuje o wprowadzeniu możliwości stałego korzystania z trybu offline24 przy wystawianiu faktur. Wcześniej zakładano, że będzie to jedynie tryb przejściowy. Co to oznacza w praktyce?
W momencie uruchomienia Krajowego System e-Faktur (KSeF) przedsiębiorcy zyskają możliwość przesyłania e-faktur z załącznikami. Choć nie będzie to obowiązkowe, rozwiązanie może ułatwić dokumentowanie bardziej złożonych transakcji.
Ministerstwo Finansów przygotowuje ułatwienia w zakresie wystawiania faktur dla konsumentów (B2C) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Dotychczas przepisy uniemożliwiały rejestrowanie takich faktur w KSeF, jednak według najnowszych informacji ma się to zmienić.
Ministerstwo Finansów przedstawiło zaktualizowany harmonogram wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Poznaj terminy wprowadzenia obowiązkowego systemu.
Zmiana danych osobowych lub adresowych pracownika może wymagać aktualizacji w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć w przypadku zmiany danych, jakie formularze złożyć i w jakim terminie.
Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan oraz plan wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia można zgłaszać uwagi i opinie dotyczące projektu.