PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
Kasowy PIT będzie dostępny dla przedsiębiorców
, o ile ich przychody z poprzedniego roku podatkowego . Z rozwiązania będą mogły skorzystać także osoby, które dopieroKasowy PIT będzie
, którą podatnik będzie mógł wybrać składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego.Trzeba pamiętać, że po upływie dwóch lat przedsiębiorca korzystający z tej metody
, nawet jeżeli nie otrzymał od kontrahentów zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczony będzie .
- PIT kasowy będzie można stosować (tzw. B2B).
- Rozwiązanie będzie dotyczyło tylko .
- Wybraną metodę trzeba będzie stosować - nawet jeśli w jego trakcie przedsiębiorca zamknie jeden biznes, a następnie otworzy drugi.
- Stosowanie przez przedsiębiorcę kasowego PIT .
Zobacz także
Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.
Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.
Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.