Programy dla firm - InsERT
JPK_VAT: Wszystkie deklaracje w jednym pliku

JPK_VAT: Wszystkie deklaracje w jednym pliku

10 
lipca
 2019

JPK_VAT stanie się wkrótce jedynym plikiem, wysyłanym elektronicznie przez firmy do urzędu skarbowego. Nowelizacja obejmie od kwietnia 2020 r. największe przedsiębiorstwa, a kolejne dołączą do nich od lipca 2020.

Rząd przyjął projekt dotyczący nowelizacji ustawy o VAT. Przewiduje on połączenie deklaracji podatkowych z jednolitymi plikami kontrolnymi. Proces ten będzie się odbywał stopniowo – od kwietnia 2020 r. obejmie największe firmy. Pozostałe podmioty dołączą do nich w lipcu 2020, chyba że dobrowolnie przejdą na nowe zasady wcześniej. Warto jednak pamiętać, że od takiej decyzji nie będzie już odwrotu. Jeśli firma zdecyduje się złożyć nowy plik JPK_VAT przed 1 lipca 2020, będzie musiała postępować tak również za następne okresy rozliczeniowe.

Pierwotnie nowy plik miał nazywać się JPK_VDEK. Ostatecznie Ministerstwo Finansów postanowiło pozostać przy obecnej nazwie. Zastąpi on deklaracje VAT-7, VAT-7K oraz tradycyjną ewidencję VAT.

Nie będzie też załączników wymaganych przy zwykłych rozliczeniach: VAT-ZZ (wniosek o zwrot daniny), VAT-ZD (zawiadomienie o korekcie podstawy opodatkowania), VAT-ZT (wniosek o przyspieszenie zwrotu daniny). Znikną również dodatkowe wnioski dołączane do standardowych deklaracji jako odrębne dokumenty – zastąpią je pola wyboru w nowym pliku.

Zlikwidowany zostanie także obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (deklaracja VAT-27). Zostaną one uwzględnione w JPK_VAT.

Dane z nowych plików JPK_VAT będą trafiać do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych, w ramach którego będzie działać Centralny Rejestr Faktur.

 

Rozliczanie kwartalne

Niektórzy podatnicy nadal będą mogli rozliczać się w systemie kwartalnym. Będą zobowiązani wysyłać do urzędu skarbowego w formie nowego JPK_VAT co miesiąc część ewidencyjną oraz raz na kwartał ewidencję VAT wraz z deklaracją VAT. W praktyce oznacza to, że przez pierwsze dwa miesiące kwartału ich plik będzie zawierał wyłącznie dane z ewidencji VAT, natomiast „część deklaracyjna” JPK pozostanie „zerowa”. Informacje wynikające z deklaracji będą uwzględniane w pliku dopiero w ostatnim, trzecim miesiącu.

 

Błędy i sankcje

Za pomyłki w nowym pliku JPK_VAT będą groziły kary. Nie chodzi tu jednak o literówki, ale o błędy, które „uniemożliwiają przeprowadzenie weryfikacji transakcji”. Po ich wykryciu urząd skarbowy wezwie podatnika do skorygowania błędu w ciągu 14 dni. Po upływie tego czasu będzie groził mandat w wysokości 500 zł.

Trzeba przy tym pamiętać, że ewentualna korekta nowego pliku w części ewidencyjnej nie powinna wpływać na termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego.

Niezłożenie JPK_VAT w odpowiednim formacie wciąż będzie karane jako wykroczenie skarbowe, jednak w kodeksie karnym skarbowym pojawi się nowy, związany z tym czyn zabroniony. Otóż podatnik, który w ogóle nie prześle nowego pliku lub prześle nierzetelny, będzie mógł otrzymać grzywnę w wysokości nawet 240 stawek dziennych.

Zobacz także

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co ma się zmienić
18 
listopada
 2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kolejne zmiany w KSeF
14 
listopada
 2024

Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.

Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?
08 
listopada
 2024

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.

PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
08 
listopada
 2024

Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Dyrektywa NIS2 - czym jest, kogo dotyczy i jakie są jej kluczowe założenia
31 
października
 2024

Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.

Rada Fiskalna - zasady funkcjonowania, skład, przewodniczący
30 
października
 2024

Rada Fiskalna od 2026 roku będzie funkcjonować jako niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Jej głównym celem będzie poprawa transparentności finansów publicznych. Ustawa o jej powołaniu dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 r.

Jak skorygować JPK_VAT
29 
października
 2024

Każdy czynny podatnik VAT ma obowiązek sporządzania i przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych - JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. W przypadku konieczności dokonania korekty pliku, można poprawić zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną, albo tylko jedną z nich. Należy pamiętać, że nie można przesyłać jedynie pliku, który zawiera same poprawki - konieczne jest złożenie nowego, kompletnego dokumentu, zawierającego poprawione dane.