e-Doręczenia - dla kogo, korzyści i jak zacząć używać
e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.
Wprowadzenie e-Doręczeń stanowi kolejny krok w procesie cyfryzacji administracji państwowej. Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy oraz zawody zaufania publicznego będą zobowiązani do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych oraz prowadzenia korespondencji za pośrednictwem systemu.
Korzyści systemu e-Doręczeń
-
Oszczędność czasu
Korespondencję odbiera się bezpośrednio na indywidualnej skrzynce elektronicznej, bez konieczności udawania się na pocztę po odbiór pisma. Odpowiedzi na listy można udzielać o dogodnej porze i z dowolnego miejsca, za pomocą urządzenia z dostępem do internetu. -
Wygodna komunikacja z urzędami
Każde pismo oraz wniosek można bezpłatnie przesłać przez skrzynkę e-Doręczeń - bez konieczności wizyty w urzędzie. -
Oszczędność pieniędzy
Korespondencja z urzędami korzystającymi z e-Doręczeń jest bezpłatna. -
Bieżące powiadomienia
Natychmiastowe informacje o nowych wiadomościach oraz możliwość śledzenia statusu korespondencji.
Kogo dotyczy obowiązek korzystania z systemu
Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEIDG.
Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń
Aby korzystać z systemu e-Doręczeń, konieczne jest założenie specjalnej skrzynki elektronicznej. Proces rejestracji odbywa się online. Należy:
- Wejść na stronę mObywatel.gov.pl lub gov.pl.
- Wypełnić wniosek o założenie skrzynki.
Szczegółowe instrukcje znajdują się na stronie gov.pl.
Jak korzystać z e-Doręczeń
System e-Doręczeń będzie dostępny poprzez:
- skrzynkę e-Doręczeń na mObywatel.gov.pl i edoreczenia.gov.pl,
- skrzynkę na Koncie Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl,
- system kancelaryjny EZD zintegrowane z e-Doręczeniami,
- aplikacje firm dostarczających usługę e-Doręczeń.
e-Doręczenia zostaną uruchomione 1 stycznia 2025 roku i będą dostępne dla obywateli, przedsiębiorców oraz instytucji publicznych.
Zobacz także
Złożenie wniosku o wakacje składkowe przez płatnika odbywa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy wnioski mogą być składane przez pełnomocników, w tym biura rachunkowe. Przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie.
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.