
Wakacje składkowe – stanowisko ZUS w sprawie wniosków składanych przez biura rachunkowe
Złożenie wniosku o wakacje składkowe przez płatnika odbywa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy wnioski mogą być składane przez pełnomocników, w tym biura rachunkowe. Przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie.
Wakacje składkowe - co to jest
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Kliknij poniższy przycisk, aby dowiedzieć się więcej o uldze dla przedsiębiorców.
SPRAWDŹ
ZUS a wnioski składane przez pełnomocników
Oświadczenia zawarte we wnioskach o wakacje składkowe mają potwierdzić, że
płatnik składek spełnia wymogi określone w ustawie o systemie
ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo płatnik musi wskazać, czy korzystał
z pomocy de minimis, a jeśli tak – w jakiej wysokości. Każde z
tych oświadczeń obarczone jest rygorem odpowiedzialności karnej za składanie
fałszywych danych.
W praktyce przedsiębiorcy często korzystają z pomocy biur rachunkowych i innych
pełnomocników w kontaktach z administracją publiczną, co jest normą w biznesie.
Zakres współpracy między pełnomocnikiem a przedsiębiorcą regulują zawarte między
nimi umowy, które precyzują m.in. kwestie odpowiedzialności.
ZUS uznaje, że w sytuacji, gdy pełnomocnik składa wniosek RWS w imieniu płatnika, to dysponuje odpowiednim oświadczeniem płatnika o spełnieniu powyższych warunków. Dzięki czemu biura rachunkowe i inne osoby działające w charakterze pełnomocników mogą bez przeszkód składać wnioski w imieniu swoich klientów.
Zobacz także
Przedsiębiorcy niebędący osobami prawnymi mają w tym miesiącu więcej czasu na uregulowanie składek ZUS za marzec. Ustawowy termin płatności przypada w późniejszym terminie niż zwykle, ze względu na układ kalendarza.
Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy (e-US), która umożliwia łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do usług podatkowych bezpośrednio z poziomu smartfona. Sprawdź, jakie możliwości oferuje aplikacja.
Czym są koszty uzyskania przychodów? Jak ustalić, czy dany wydatek można zakwalifikować do kosztów podatkowych? Jak określić datę poniesienia kosztu podatkowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!
Błędy w księgach rachunkowym mogą prowadzić do zniekształcenia zapisów oraz niewiarygodnego obrazu przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym. Dlatego istotne jest ustalenie poziomu istotności, który pozwoli na właściwe ujęcie korekt w księgach rachunkowych. Jak zakwalifikować błędy z uwzględnieniem poziomu istotności?
1 stycznia 2025 roku zmieniły się przepisy dotyczące składki zdrowotnej, które obniżają wartość minimalnej składki dla części przedsiębiorców. Dodatkowo mogą oni teraz wyłączyć z dochodu, od którego nalicza się tę składkę, przychody i koszty związane ze sprzedażą środków trwałych.
Z końcem roku kalendarzowego większość podmiotów gospodarczych kończy również rok obrotowy, co wiąże się z obowiązkiem sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat wymagań oraz zasad sporządzania e-Sprawozdania Finansowego.
Jeszcze tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mają czas na podjęcie decyzji o formie opodatkowania na 2025 rok. Odpowiedni wybór może przełożyć się na znaczące oszczędności. Sprawdź, które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne w przypadku Twojej działalności.