
Walka z szarą strefą. Rząd powoła specjalny zespół
Rząd planuje utworzenie specjalistycznego zespołu, którego celem będzie walka z szarą strefą oraz przeciwdziałanie unikaniu płacenia podatków. Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie – bo taka ma być jego nazwa – będzie korzystać z zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą precyzyjnie typować podatników do kontroli.
Czym jest szara strefa
Szara strefa to część gospodarki, w której unika się formalnych regulacji (np. poprzez pracę „na czarno”, handel bez rejestracji działalności, nieewidencjonowane transakcje, wykonywanie usług „po godzinach” itd.).
Utworzenie zespołu, który będzie jej przeciwdziałał, to realizacja rekomendacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dotyczących uszczelnienia systemu podatkowego i ograniczenia nielegalnych praktyk gospodarczych. Wg danych MFW szara strefa w Polsce stale rośnie, stąd konieczność podjęcia zdecydowanych działań.
Projekt ma na celu:
- uszczelnienie systemu podatkowego,
- poprawę ściągalności podatków, opłat, składek oraz innych należności publicznoprawnych,
- ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym.
W efekcie uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.
Skład
W międzyresortowy zespół będą zaangażowane kluczowe instytucje państwowe, takie jak:
- Ministerstwo Finansów,
- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Państwowa Inspekcja Pracy,
- Krajowa Administracja Skarbowa,
- Policja,
- Straż Graniczna.
Za kierowanie zespołem odpowiedzialny będzie prawdopodobnie sekretarz stanu z Ministerstwa Finansów. Głównymi działaniami będą zaś wymiana informacji i tworzenie kompleksowych analiz, które umożliwią bardziej skuteczne działania kontrolne i ograniczenie nielegalnych praktyk.
Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie – najważniejsze zadania
- przygotowanie strategii i planu działania, które będą miały na celu przeciwdziałanie szarej strefie dla administracji rządowej;
- koordynacja działań wynikających z tej strategii i planu;
- wydawania rekomendacji dotyczących działań mających na celu przeciwdziałanie szarej strefie, w tym zawierających propozycje zmian prawnych;
- monitorowanie realizacji wydanych przez Zespół rekomendacji dotyczących działań mających na celu przeciwdziałanie szarej strefie;
- ocena działań podejmowanych przez inne państwa mających na celu przeciwdziałanie szarej strefie i możliwości adaptacji tych rozwiązań do polskich warunków.
Co to oznacza dla przedsiębiorców
Powstanie zespołu do walki z szarą strefą przełoży się na większy nacisk na przestrzeganie przepisów podatkowych i prawa pracy. Przedsiębiorcy będą musieli szczególnie dbać o prawidłowość dokumentacji finansowej, umów z pracownikami oraz rozliczeń podatkowych.
Z jednej strony oznacza to bardziej przejrzyste warunki konkurencji, z drugiej zaś – zwiększona liczba kontroli nałoży obowiązek większej staranności w prowadzeniu działalności.
Rząd nie sprecyzował, kiedy Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie miałby rozpocząć działalność.
Zobacz także
Przedsiębiorcy niebędący osobami prawnymi mają w tym miesiącu więcej czasu na uregulowanie składek ZUS za marzec. Ustawowy termin płatności przypada w późniejszym terminie niż zwykle, ze względu na układ kalendarza.
Ministerstwo Finansów udostępniło aplikację mobilną e-Urząd Skarbowy (e-US), która umożliwia łatwy, szybki i bezpieczny dostęp do usług podatkowych bezpośrednio z poziomu smartfona. Sprawdź, jakie możliwości oferuje aplikacja.
Czym są koszty uzyskania przychodów? Jak ustalić, czy dany wydatek można zakwalifikować do kosztów podatkowych? Jak określić datę poniesienia kosztu podatkowego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!
Błędy w księgach rachunkowym mogą prowadzić do zniekształcenia zapisów oraz niewiarygodnego obrazu przedsiębiorstwa w sprawozdaniu finansowym. Dlatego istotne jest ustalenie poziomu istotności, który pozwoli na właściwe ujęcie korekt w księgach rachunkowych. Jak zakwalifikować błędy z uwzględnieniem poziomu istotności?
1 stycznia 2025 roku zmieniły się przepisy dotyczące składki zdrowotnej, które obniżają wartość minimalnej składki dla części przedsiębiorców. Dodatkowo mogą oni teraz wyłączyć z dochodu, od którego nalicza się tę składkę, przychody i koszty związane ze sprzedażą środków trwałych.
Z końcem roku kalendarzowego większość podmiotów gospodarczych kończy również rok obrotowy, co wiąże się z obowiązkiem sporządzenia i złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat wymagań oraz zasad sporządzania e-Sprawozdania Finansowego.
Jeszcze tylko do 20 lutego przedsiębiorcy mają czas na podjęcie decyzji o formie opodatkowania na 2025 rok. Odpowiedni wybór może przełożyć się na znaczące oszczędności. Sprawdź, które rozwiązanie jest najbardziej opłacalne w przypadku Twojej działalności.