Ministerstwo Finansów pomoże wypełnić PIT. Udostępniło specjalny numer telefonu.
Poza odpowiednim narzędziem wspierającym wypełnianie obowiązków związanych z rozliczeniem rocznym, takim jak oprogramowanie, potrzebna jest także wiedza z zakresu rozliczeń. Warto w tym miejscu przypomnieć o możliwości skorzystania z dyżuru telefonicznego Ministerstwa Finansów (MF), w trakcie którego eksperci MF odpowiadają na pytania dotyczące rocznego rozliczenia PIT, m.in. z zakresu działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą także skorzystać z innego rozwiązania ułatwiającego rozliczenie rocznego zeznania podatkowego oferowanego przez MF, jakim jest aplikacja pytaniowa - na opisane problemy odpowiedzi udzielają eksperci Krajowej Informacji Podatkowej. Więcej na ten temat oraz szereg informacji ułatwiających rozliczenie znajdują się na stronie kampanii edukacyjno-informacyjnej Szybki PIT prowadzonej przez MF oraz na profilu FB tej akcji.
Wspomniany dyżur telefoniczny odbędzie się
Telefony funkcjonują między godziną 10 a 13.Specjaliści odpowiedzą na pytania z kilku zakresów:
• ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34
• działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33
• opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88
• opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.
W bieżącym roku, ponieważ 30 kwietnia wypada w sobotę,
Pozostały zatem niespełna dwa tygodnie na rozliczenie z fiskusem za 2015 rok.Zobacz także
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.
Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.
Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.
Rada Fiskalna od 2026 roku będzie funkcjonować jako niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Jej głównym celem będzie poprawa transparentności finansów publicznych. Ustawa o jej powołaniu dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 r.
Każdy czynny podatnik VAT ma obowiązek sporządzania i przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych - JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. W przypadku konieczności dokonania korekty pliku, można poprawić zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną, albo tylko jedną z nich. Należy pamiętać, że nie można przesyłać jedynie pliku, który zawiera same poprawki - konieczne jest złożenie nowego, kompletnego dokumentu, zawierającego poprawione dane.