Programy dla firm - InsERT
Jesienią nowe przepisy o zatorach płatniczych

Jesienią nowe przepisy o zatorach płatniczych

04 
kwietnia
 2019

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii deklaruje, że już kończy prace nad ustawą o zatorach płatniczych. Ma ona lepiej chronić małych przedsiębiorców i pomóc im w utrzymaniu płynności finansowej. Duże firmy będą miały 60 dni, a administracja 30 dni na realizację płatności wobec mniejszych podmiotów. Ustawa ma wejść w życie do jesieni tego roku.

Obecnie mniejsze firmy wystawiają większym kontrahentom faktury z długim okresem płatności – nawet 190 dni. To sprawia, że ich środki są zamrożone, a płynność zagrożona. Według Jadwigi Emilewicz, szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii, często winne tej sytuacji są sklepy wielkopowierzchniowe.

Co się zmieni

Z raportu PARP wynika, że mikro, małe i średnie firmy stanowią 99,8 proc. wszystkich firm i są siłą napędową polskiej gospodarki. Natomiast pod względem płatności wypadamy najgorzej w całym regionie – dłużej na uregulowanie faktur czekają tylko przedsiębiorcy w Turcji.

Nowe przepisy mają lepiej chronić MSP. Projekt ustawy zakłada, że instytucje publiczne (np. ministerstwa, jednostki samorządowe, uczelnie) będą miały 30 dni na zapłacenie faktury na rzecz małej firmy, a duzi przedsiębiorcy – 60 dni. Ponadto nowe prawo przewiduje ulgę na tzw. złe długi w CIT i PIT. Polegać będzie na możliwości zapłacenia podatku od niezapłaconych należności dopiero po uzyskaniu należnych pieniędzy.

Sankcje finansowe dla największych

Za opóźnienie przewidziane są kary do 5 proc. od niezapłaconej faktury, ale dotyczyć będą tylko największych firm – tych, których dane podatkowe publikuje na swoich stronach Ministerstwo Finansów.
– To około 2,5 tys. podmiotów. To czy kara będzie wymierzona, zależeć będzie jednak nie tylko od zaległości danej firmy, ale również od tego, ile tej firmie zalegają jej kontrahenci. Kara może grozić w przypadku, gdy w danym roku przedsiębiorstwo nie zapłaci w terminie faktur, wartych co najmniej dwa razy tyle, na ile opiewają faktury, za które jemu nie zapłacono – wskazuje Departament Komunikacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Dodatkowo duże podmioty będą składały sprawozdania na temat terminowości w płatnościach, a resort przedsiębiorczości będzie prowadził ogólnodostępny rejestr niesolidnych płatników. 

Zobacz także

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co ma się zmienić
18 
listopada
 2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kolejne zmiany w KSeF
14 
listopada
 2024

Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.

Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?
08 
listopada
 2024

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.

PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
08 
listopada
 2024

Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Dyrektywa NIS2 - czym jest, kogo dotyczy i jakie są jej kluczowe założenia
31 
października
 2024

Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.

Rada Fiskalna - zasady funkcjonowania, skład, przewodniczący
30 
października
 2024

Rada Fiskalna od 2026 roku będzie funkcjonować jako niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Jej głównym celem będzie poprawa transparentności finansów publicznych. Ustawa o jej powołaniu dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 r.

Jak skorygować JPK_VAT
29 
października
 2024

Każdy czynny podatnik VAT ma obowiązek sporządzania i przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych - JPK_VAT do Ministerstwa Finansów. W przypadku konieczności dokonania korekty pliku, można poprawić zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną, albo tylko jedną z nich. Należy pamiętać, że nie można przesyłać jedynie pliku, który zawiera same poprawki - konieczne jest złożenie nowego, kompletnego dokumentu, zawierającego poprawione dane.