Podatek u źródła – zmiany w rozliczaniu
Nowe przepisy znacząco utrudnią korzystanie ze zwolnień z
oraz preferencyjnych stawek na podstawie . Podatnik będzie musiał bowiem dopełnić wielu nowych formalności, takich jak złożenie dodatkowych oświadczeń, iż dysponuje wymaganymi dokumentami oraz że „nie istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku, albo zwolnienia, albo niepobrania podatku". Wspomniane wyżej oświadczenia będą miały , a ich złożenia dokonać będzie mógł wyłącznie kierownik jednostki.Niedopełnienie obowiązków w tym zakresie będzie skutkować surowymi sankcjami finansowymi. Przedsiębiorstwu będzie grozić kara w wysokości 10% podstawy opodatkowania od wypłacalnych należności. Z kolei sam kierownik jednostki musi liczyć się z karą grzywny do 720 stawek dziennych albo karą pozbawienia wolności (możliwe będzie również nałożenie na niego obu tych kar).
Zmiany obejmą tych podatników, u których
. Najbardziej stratne będą zatem duże firmy. Warto pamiętać że, podatnicy nie skorzystają z obniżonej stawki od razu. Najpierw będą musieli zapłacić podatek według podstawowej stawki, a dopiero potem ewentualnie ubiegać się o zwrot nadpłaconej kwoty. Zwrot świadczenia przewidywany jest natomiast w terminie . Na ten czas przedsiębiorcy będą zatem musieli wyłożyć z własnej kieszeni kwotę odpowiadającą nadwyżce podatku u źródła.Zobacz także
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.
Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.
Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.
Rada Fiskalna od 2026 roku będzie funkcjonować jako niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Jej głównym celem będzie poprawa transparentności finansów publicznych. Ustawa o jej powołaniu dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 r.