Nowa platforma wsparcia dla MŚP
Jak tłumaczy Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii,
Centrum Rozwoju MŚP ma być narzędziem wsparcia o praktycznym wymiarze oraz
platformą dialogu między sektorem publicznym a MŚP.
- To miejsce, w którym będą wypracowywane pomysły na dalszy wzrost
konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki – dodaje minister.
PARP informuje z kolei, że misją Centrum Rozwoju MŚP będzie inspirowanie, informowanie, szkolenie, doradzanie i sieciowanie przedsiębiorców oraz osób, które zamierzają otworzyć działalność gospodarczą. W realizacji tych planów pomóc ma zastosowanie nowoczesnych narzędzi komunikacji, w tym m.in. wykładów internetowych, szkoleń online, webinariów czy czatów z ekspertami.
Nowo powstałe centrum zintegruje oferowane przez PARP usługi informacyjne, doradcze oraz kojarzenia przedsiębiorców. Będzie także wspierać proces sukcesji w firmach rodzinnych oraz oferować szkolenia w zakresie zarządzania MŚP. Jego działalność ma się sukcesywnie rozszerzać.
Centrum Rozwoju MŚP będzie finansowane z funduszy strukturalnych, grantów unijnych oraz z budżetu Państwa.
Zobacz także
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.
Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.
Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.
Rada Fiskalna od 2026 roku będzie funkcjonować jako niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Jej głównym celem będzie poprawa transparentności finansów publicznych. Ustawa o jej powołaniu dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 r.