Programy dla firm - InsERT
Łatwiejszy sposób podpisywania JPK_VAT

Łatwiejszy sposób podpisywania JPK_VAT

22 
lutego
 2018

Mikroprzedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na przesłanie fiskusowi pierwszego JPK_VAT. Plik mogą uwierzytelnić podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub – od niedawna - podając tzw. dane autoryzujące. Opcja ta jest dostępna również w naszych programach.

Ostateczny termin wysyłki styczniowej ewidencji VAT w postaci JPK_VAT mija 26 lutego. Zobligowanych jest do tego 1,6 mln czynnych podatników, z czego ponad 90% stanowią mikrofirmy.

To właśnie z myślą o największej grupie podatników, Ministerstwo Finansów przygotowało trzeci (po podpisie kwalifikowanym oraz profilu zaufanym) sposób podpisywania JPK_VAT – danymi autoryzującymi.

Opcja ta jest dostępna wyłącznie dla podatników VAT będących osobami fizycznymi. Od 5 lutego mogą oni przekazywać fiskusowi pliki, zatwierdzając je podstawowymi danymi, pozwalającymi ustalić ich tożsamość (bez konieczności korzystania z e-podpisu).

Wśród danych autoryzujących znajdują się takie informacje, jak kwota przychodu z rocznego zeznania podatkowego za 2016 r., imię i nazwisko, data urodzenia oraz NIP.

Warto zaznaczyć, że ten sposób podpisywania JPK_VAT będzie działał tylko do 31 grudnia 2018 roku. 

Zobacz także

JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych
27 
listopada
 2024

Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co ma się zmienić
18 
listopada
 2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kolejne zmiany w KSeF
14 
listopada
 2024

Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.

Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?
08 
listopada
 2024

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.

PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
08 
listopada
 2024

Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Dyrektywa NIS2 - czym jest, kogo dotyczy i jakie są jej kluczowe założenia
31 
października
 2024

Dyrektywa NIS2 to akt prawny Unii Europejskiej, który zastępuje wcześniejszą dyrektywę NIS z 2016 roku. Jej celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych w państwach członkowskich UE. Termin implementacji nowych wymagań minął 17 października 2024 roku, jednak na gruncie polskiego prawa przepisy zaczną obowiązywać dopiero po nowelizacji Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która zostanie wprowadzona w pierwszym kwartale 2025 roku.

Rada Fiskalna - zasady funkcjonowania, skład, przewodniczący
30 
października
 2024

Rada Fiskalna od 2026 roku będzie funkcjonować jako niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Jej głównym celem będzie poprawa transparentności finansów publicznych. Ustawa o jej powołaniu dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 kwietnia 2024 r.