Wtorki z JPK dla mikrofirm
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zorganizowały ogólnopolską akcję szkoleniową dla mikrofirm. We wtorki 7, 14, 21 i 28 listopada przedsiębiorcy mogą nauczyć się, jak zgodnie z wytycznymi raportować organom podatkowym prowadzoną ewidencję VAT, czyli rejestr sprzedaży i zakupów.
Od 1 stycznia 2018 do grona podatników, którzy mają ten obowiązek, dołączy około 1,5 mln mikroprzedsiębiorców. Będą musieli przesyłać ewidencję VAT jako Jednolity Plik Kontrolny. Obejmuje on zestaw informacji o zakupach i sprzedaży za konkretny okres, a dane do jego utworzenia są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych firmy.
- Obowiązek wysyłania elektronicznego JPK_VAT będzie dotyczyć nowej grupy podatników, którzy mogą zetknąć się z tym zagadnieniem po raz pierwszy. Chcemy pomóc im dobrze przygotować się do tej zmiany. Dlatego uruchamiamy cykl szkoleń na temat JPK. Zapraszam wszystkich mikroprzedsiębiorców do urzędów skarbowych i do skorzystania z wiedzy i pomocy pracowników KAS – mówi Paweł Cybulski, wiceminister finansów i zastępca szefa KAS.
Szkolenie można przejść w dowolnym urzędzie skarbowym na terenie całej Polski. Szczegółowe informacje o godzinach i miejscach spotkań będą publikowane na stronach internetowych izb administracji skarbowej i urzędów skarbowych.
Zobacz także
e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.