Unijny fiskus będzie wszechwiedzący
Polska będzie przekazywała więcej informacji o dochodach obcokrajowców organom podatkowym innych państw Unii Europejskiej. Działa to w dwie strony - nasz kraj już otrzymuje takie dane o Polakach.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, która rozszerzy zakres automatycznej wymiany informacji finansowej między krajami UE – donosi Gazeta Prawna. W ramach nowelizacji Polska wdroży postanowienia unijnej dyrektywy 2011/16/UE o współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.
Nowe przepisy będą dotyczyły tylko dochodów obcokrajowców w Polsce. Dotychczas Polska przekazywała tylko informacje o zagranicznych dochodach z odsetek oraz o wynagrodzeniach dyrektorów i świadczeniach emerytalno-rentowych. Po nowelizacji przekazywane będą również dane o dochodach nierezydentów osiąganych w Polsce ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście, kontraktów menadżerskich i powołania do zarządu bądź rady nadzorczej oraz zasiłków pieniężnych wypłacanych przez pracodawcę.
Informacje za granicę mają być przekazywane przez ministra finansów przynajmniej raz w roku w terminie 6 miesięcy od końca roku podatkowego, na podstawie danych z formularzy PIT-11, PIT-40 oraz IFT-1/IFT-1R.
Analogicznie, inne państwa unijne już przekazują do naszego kraju informacje o dochodach Polaków pracujących za granicą.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.