Szybsza windykacja jest bardziej skuteczna
Firmy z sektora MSP dochodzą swoich roszczeń samodzielnie i przez pośredników. Spośród tych, które zdecydowały się działać o własnych siłach, odzyskać dług udaje się co drugiej. Tak wynika z badań Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, przeprowadzonych przez firmę Keralla Research.
Około 44 proc. firm deklaruje, że należności są regulowane w ciągu miesiąca od momentu rozpoczęcia windykowania na własną rękę. Co czwarta mikro, mała i średnia firma walczy o zapłacenie faktur nawet do roku. W przypadku 18 proc. przedsiębiorstw odzyskiwanie długu trwa 2-3 miesiące. Tylko 14 proc. udaje się otrzymać zapłatę za zaległe faktury w ciągu tygodnia.
Przedsiębiorcy nie korzystają z możliwości przeniesienia kosztów odzyskiwania należności na dłużnika, którą dają przepisy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Aż 76 proc. firm nie przerzuca na dłużników kosztów windykacji. Głównym powodem jest obawa, że w ten sposób mogą popsuć relacje biznesowe lub stracić kontrahenta.
Wyniki badań pokazują, że im szybciej przedsiębiorca zacznie ściągać dług, tym częściej takie działanie jest skuteczne. Spłacalność zobowiązań nie starszych niż trzy miesiące sięga 72 proc. Gdy dług ma już 12 miesięcy, udaje się go ściągnąć tylko w co czwartym przypadku.
W pilnowaniu terminów spłat i windykowaniu należności niezastąpiony jest system InsERT nexo. Program CRM-owy (Gestor nexo), księgowy (Rachmistrz nexo), sprzedażowy (Subiekt nexo) i inne aplikacje należące do tej linii ułatwiają ściąganie długów. Służą temu m.in. scenariusze windykacyjne czy automatyczne wezwania do zapłaty. Od wersji 11 nexo istnieje też możliwość wysyłania wiadomości SMS bezpośrednio z programu. Tę funkcję można wykorzystać właśnie do poinformowania o nieuregulowanej fakturze czy zbliżającym się terminie płatności.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.