Programy dla firm - InsERT
Podzielona płatność od przyszłego roku

Podzielona płatność od przyszłego roku

11 
maja
 2017

Już za kilka miesięcy firmy będą mogły korzystać ze split paymentu. Chętni będą mogli zapłacić kwotę netto dostawcy, a podatek trafi bezpośrednio na specjalne konto VAT. To sposób rządu na walkę z oszustwami podatkowymi.

Mechanizm podzielonej płatności ma wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. Będzie można korzystać z niego dobrowolnie, choć niektóre sektory będą do tego zobowiązane. Ich lista jest jeszcze przygotowywana. Trwają także rozmowy z Brukselą w sprawie jej zgody na zastosowanie takiego rozwiązania. Obecnie split payment stosowany jest m.in. we Włoszech i Czechach.

Jednym ze skutków wprowadzenia split paymentu będzie całkowita rezygnacja z mechanizmu odwróconego obciążenia VAT oraz trudniejsze warunki utrzymania płynności finansowej firm. Jak podaje Puls Biznesu, ministerstwo finansów chce zastosować kilka zachęt, by firmy zechciały oddawać VAT bezpośrednio fiskusowi. Między innymi mają zostać ograniczone sankcje z ustawy o VAT np. za źle rozliczone faktury. Dodatkowo zwroty podatku mają być dokonywane w ciągu 25 dni. Samo dzielenie płatności ma być automatyczne, by nie było uciążliwe dla przedsiębiorców. By to było możliwe, banki muszą dostosować swoje systemy IT.

Zobacz także

e-Doręczenia - dla kogo, korzyści i jak zacząć używać
27 
listopada
 2024

e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.

Wakacje składkowe a zawieszona działalność gospodarcza - co należy wiedzieć
14 
listopada
 2024

Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.

Czy właściciele biur rachunkowych mogą skorzystać z wakacji składkowych?
08 
listopada
 2024

Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.

Uwaga! 9 i 10 listopada nie złożysz wniosku o wakacje składkowe
06 
listopada
 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć. 

Wakacje składkowe - dla kogo, gdzie i kiedy złożyć wniosek
31 
października
 2024

Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur
22 
kwietnia
 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.

Od 10 do nawet 300 tys. zł dla firm na BHP
22 
lutego
 2024

Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.