Oswoić JPK
W stosunkach między fiskusem a przedsiębiorcami nastała rewolucja. Od 1 lipca firmy, które prowadzą księgi podatkowe za pomocą programów komputerowych, muszą dostarczać organom podatkowym dane w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). W zależności od wielkości firmy obowiązek ten będzie obejmował przedsiębiorców stopniowo, ale docelowo wszyscy muszą być gotowi do przesyłania JPK. Co to oznacza w praktyce? Posiadanie programu komputerowego, który jest w stanie – zgodnie z wymogami prawnymi – zbierać, weryfikować i udostępniać fiskusowi Jednolity Plik Kontrolny.
Polska nie jest pierwszym ani jedynym krajem, który zdecydował się w ten sposób przekazywać księgi podatkowe i dowody księgowe. Podobne rozwiązania wprowadziły m.in. Portugalia, Luksemburg, Francja, Austria i Litwa. Struktura i procedury związane z JPK powstały na podstawie standardów SAF-T (Standard Audit File for Tax), które stworzyła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Ministerstwo Finansów liczy, że dzięki JPK będzie mogło skuteczniej zapobiegać nieprawidłowościom, takim jak wyłudzenia VAT czy karuzele podatkowe. Poza tym kontrole skarbowe mają być krótsze i rzadsze, a w wielu przypadkach wystarczą czynności sprawdzające, bez wizyty w siedzibie firmy. Obowiązek przekazywania pełnego JPK na żądanie fiskusa od 1 lipca 2016 r. dotyczy dużych firm. Mikro, małe i średnie zostaną nim objęte 1 lipca 2018 r. Z kolei comiesięczne raportowanie ewidencji VAT w formacie JPK duże firmy obowiązuje również od 1 lipca 2016 r., małe i średnie – od 1 stycznia 2017 r., a mikro – od 1 stycznia 2018 r.
Przedsiębiorcy, którzy odmówią udostępnienia JPK – np. z powodu braku odpowiednich systemów informatycznych – muszą się liczyć z karami. Jak się przed tym zabezpieczyć? Posiadać aplikacje, które pozwolą generować JPK. InsERT jest na to przygotowany. Wystarczy aktywny abonament, który gwarantuje dostęp do najnowszych wersji programów. Od wersji 11 linii InsERT nexo i wersji 1.44 linii InsERT GT wprowadziliśmy moduł
który umożliwia pełną obsługę JPK. Natomiast raportowanie ewidencji VAT (za pomocą modułu jest dostępne dla wszystkich użytkowników najnowszych wersji programów, również tych bez abonamentu.Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.