Zwrot wydatków na zakup okularów korekcyjnych dla pracownika
Według Kodeksu pracy (art. 2376 § 1 i 3) pracodawca jest zobowiązany bezpłatnie zapewnić pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które będą służyły zabezpieczeniu przed czynnikami szkodliwymi dla zdrowia.
Przepisy jednak nie definiują sumy zwrotu kosztów ani formy zapewnienia zaleconych przez lekarza okularów. Pracodawca może to zrobić na dwa sposoby:
- przekazać pracownikowi zalecane okulary;
- zwrócić na podstawie faktury poniesione przez zatrudnionego koszty zakupu okularów.
Czy pracodawca może odliczyć VAT, gdy pracownik wskaże go na fakturze jako nabywcę?
Do niedawna dozwolone było odliczanie podatku VAT, jeśli faktura za okulary dla pracownika była wystawiona na firmę pracodawcy. Fiskus jednak zmienił decyzję w tej sprawie. Pracodawca nie ma prawa odliczyć VAT z zakupu okularów korekcyjnych dla pracownika. Zmianę przepisu uzasadnia się tym, że okulary będą własnością pracownika i to on, a nie pracodawca, będzie z nich korzystał.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.