MSP walczą z zatorami płatniczymi
Z badania „Audyt windykacyjny”, który w listopadzie 2017 przeprowadziła firma Keralla Research, wynika, że klienci co piątej firmy z sektora MSP płacą z dużym opóźnieniem. Ogółem aż 81 proc. firm dotyka problem zatorów płatniczych, podczas gdy dwa lata temu ten odsetek wynosił 71 proc.
W przypadku 4,4 proc. firm ponad połowa należności wpływa z opóźnieniem, a blisko 12 proc. przedsiębiorców dostaje po terminie 25-50 proc. zapłaty.
- Przy ich skali działalności, znacznie mniejszej niż w przypadku dużych korporacji, brak płynności finansowej może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie firmy – podają autorzy badania.
Gdy pojawia się „zadyszka” finansowa, MSP również przestają regulować należności wobec kontrahentów, mają problem z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników oraz spóźniają się ze spłatą kredytu czy leasingu.
Aby uniknąć takiej sytuacji, przedsiębiorcy starają się monitorować wpływy na swoje konta. Często wspomagają się programami księgowymi, dzięki którym na bieżąco kontrolują stan należności, płatności przeterminowane czy liczbę dni spóźnienia, a także mogą sprawdzić przyczynę opóźnień, czy oznaczyć daną należność jako ściągalną lub nie. Te funkcje mają programy księgowe, takie jak Rewizor nexo, Rewizor GT, Rachmistrz nexo oraz sprzedażowe Subiekt nexo i Subiekt GT.
Zobacz także
e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.