MSP same finansują swój rozwój
Najpopularniejszym źródłem finansowania działalności wśród małych i średnich firm w Polsce są środki własne. Aż 84 proc. małych i 85 proc. średnich przedsiębiorstw wskazuje, że to z własnej kasy wykłada środki na rozwój i funkcjonowanie firmy. Takie dane przedstawia raport „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach bankowych”, przygotowany przez Centrum Badań Marketingowych Indicator, Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości.
Jeśli brakuje własnych zasobów, drugim wyborem jest kredyt w złotówkach (35 proc. małych i 47 proc. średnich firm). Na koniec marca tego roku
Co ciekawe, ponad połowa małych firm nigdy nie zaciągnęła takiego zobowiązania. W przypadku średnich wskaźnik ten wynosi 40 proc. Jeszcze mniejszym wzięciem cieszą kredyty walutowe. Tylko 6 proc. małych i średnich firm jest zadłużonych w ten sposób, a prawie 90 proc. nigdy nie korzystała z tego źródła finansowania.Nieliczni zdecydowali się na
Tylko 5 proc. małych firm korzysta z dotacji, a 7 proc. korzystało w przeszłości. Średnie przedsiębiorstwa do unijnej kasy sięgają nieco częściej, bo jest to 12 proc. Ponad połowa badanych nie miała dotąd takiej potrzeby, ale już się taka pojawiła, to głównymi barierami były: brak odpowiednich programów pomocowych, zbyt skomplikowane procedury i zbyt mała wiedza na temat dostępnych programów.Wyniki badania wskazują, że zdecydowana większość małych i średnich firm (81 proc.) w ubiegłym roku odnotowała zyski. Połowa zachowała je jednak dla siebie. Na zainwestowanie wolnych środków zdecydowało się jedynie co szóste przedsiębiorstwo.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.