Programy dla firm - InsERT
Milion profili zaufanych

Milion profili zaufanych

26 
lipca
 2017

Liczba aktywnych profili zaufanych, czyli eGO, sięgnęła w Polsce miliona. Duży wpływ na to miały banki, które umożliwiły weryfikację użytkowników poprzez bankowość elektroniczną. Wydłużyła się też lista usług w sferze administracji, które można załatwić online i przez całą dobę.

Jeszcze pół roku temu liczba eGO (nowa nazwa profilu zaufanego) wynosiła około 500 tys. Teraz ta liczba się podwoiła, co w dużej mierze jest zasługą banków. Dzięki bankowości elektronicznej można założyć eGO i nie trzeba osobiście stawiać się w punkcie potwierdzającym, np. urzędzie skarbowym czy urzędzie gminy. Najwięcej profili zaufanych założyli klienci PKO BP, ING i Millennium. eGO można jeszcze założyć poprzez Inteligo, Pekao i Envelo. Do tej grupy mają dołączyć mBank, BZ WBK, Alior, BGŻ, BNP Paribas, Citi Handlowy, Raiffeisen i Credit Agricole.

Według Ministerstwa Cyfryzacji, obecnie dostępnych jest 500 usług e-administracji. Tym sposobem można m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla siebie lub dziecka, zarejestrować działalność gospodarczą, dopisać się do spisu wyborców, zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji, sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL, załatwić sprawy związane z ZUS i urzędem skarbowym oraz sprawdzić liczbę punktów karnych. Niebawem ta lista ma się wydłużyć i będzie można np. elektronicznie zarejestrować narodziny dziecka i skorzystać z rozbudowanej wersji systemu CEPIK.

Zobacz także

e-Doręczenia - dla kogo, korzyści i jak zacząć używać
27 
listopada
 2024

e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.

Wakacje składkowe a zawieszona działalność gospodarcza - co należy wiedzieć
14 
listopada
 2024

Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.

Czy właściciele biur rachunkowych mogą skorzystać z wakacji składkowych?
08 
listopada
 2024

Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.

Uwaga! 9 i 10 listopada nie złożysz wniosku o wakacje składkowe
06 
listopada
 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć. 

Wakacje składkowe - dla kogo, gdzie i kiedy złożyć wniosek
31 
października
 2024

Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur
22 
kwietnia
 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.

Od 10 do nawet 300 tys. zł dla firm na BHP
22 
lutego
 2024

Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.