Jak zarządzać gotówką w firmie?
Zarządzanie gotówką, inaczej utrzymywanie płynności finansowej, polega na niedopuszczeniu do sytuacji, w której przedsiębiorstwo nie będzie mogło uregulować zobowiązań finansowych z powodu chwilowego braku środków pieniężnych.
Finanse w firmie powinny być utrzymywane na poziomie optymalnym – nie za niskim, ale też nie za wysokim. Zbyt duża ilość gotówki oznacza brak dodatkowego dochodu w postaci odsetek. Natomiast przy niskim saldzie przedsiębiorstwo może mieć problemy z bieżącymi zobowiązaniami. Aby utrzymać odpowiedni stan środków, należy skupić się na motywach utrzymywania gotówki:
- motyw transakcyjny - konieczność posiadania gotówki, aby opłacić bieżące rachunki i inne zobowiązania;
- motyw przezorności - potrzeba posiadania środków pieniężnych w celu pokrycia nieprzewidzianych wydatków;
- motyw spekulacyjny - konieczność posiadania pieniędzy na zakupy o charakterze spekulacyjnym (np. papiery wartościowe, lokaty itp.).
W zarządzaniu gotówką pomocne mogą być usługi oferowane przez banki, ułatwiające monitorowanie przepływu finansów. System gromadzi informacje o dokonywanych transakcjach i na ich podstawie informuje, kiedy potrzebne są dodatkowe środki na koncie i przypomina o konieczności ich zgromadzenia.
Brak płynności finansowej przytrafia się nawet największym firmom. Czasami może to wręcz doprowadzić do bankructwa. Warto więc być zabezpieczonym na taką ewentualność.
Zobacz także
e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.