Jak prowadzić negocjacje?
Negocjacje są nieodłączną częścią biznesu. Przedsiębiorcy z jednej strony muszą się przygotować na rozmowy z klientami, z drugiej próbują wynegocjować najlepsze warunki ze swoimi kontrahentami. Na co należy zwracać uwagę podczas negocjacji i jakie stosować metody?
Przygotowanie do negocjacji
Bez odpowiedniego przygotowania trudno będzie określić korzystne dla nas warunki. Dlatego warto zebrać informacje o drugiej stronie, z którą będziemy prowadzić rozmowy, oraz jej konkurencji. Nie tylko pokazujemy w ten sposób profesjonalizm i zaangażowanie, ale mamy też większą szansę na osiągnięcie przewagi. Ważnym elementem jest zadawanie otwartych pytań – warto przygotować kilka jeszcze przed spotkaniem. Nie można zapomnieć o najważniejszym, czyli określeniu celu, jaki chcielibyśmy osiągnąć.
Pewność siebie kluczem do sukcesu
Pewność siebie to podstawa negocjacji. Należy wypowiadać się jasno, odpowiednio rozwiewać obiekcje oraz nie sprawiać wrażenia zakłopotania lub zdezorientowania. W przeciwnym razie rozmówca może nabrać podejrzeń i zerwać negocjacje lub wykorzystać naszą niepewność do osiągnięcia korzyści naszym kosztem.
Wycofanie oferty
Jedną z najstarszych metod jest wycofanie swojej oferty, czyli danie do zrozumienia, że to nasza ostateczna propozycja i na inną się nie zgodzimy. Rozmówca może poczuć się niepewnie i przystać na nasze warunki, ale strategia ta niesie ze sobą również ryzyko zerwania rozmów, dlatego należy być ostrożnym, aby nie pozostać z niczym.
Czasami lepiej nie sprzedać
Gdy chcemy sprzedać towar, nie można być zbyt uległym. Czasem warto zrezygnować ze sprzedaży, niż pójść na niekorzystne ustępstwa, np. zgodzić się na zbyt duży rabat i w efekcie nic nie zarobić.
Samo opanowanie sztuki negocjacji nie zawsze wystarczy. Często bardzo pomocna okazuje się wiedza z zakresu psychologii.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.