Jak będziemy płacić w przyszłości?
Coraz częściej za drobne zakupy (nawet na kilka złotych) płacimy kartą. Wprawdzie gotówka jest jedyną „anonimową” metodą płatności (wie o niej tylko klient i sprzedawca), jednak obecnie stawiamy przede wszystkim na wygodę, dlatego coraz mniej osób ma w portfelu papierowe pieniądze. Czy to znaczy, że gotówka zostanie całkiem wyeliminowana? Szwecja jest pierwszym krajem, który rozważa taką możliwość, ponieważ około 90% obywateli płaci elektronicznie.
Jaki wpływ na zakupy będą miały media społecznościowe?
Jedną z wizji nowoczesnych zakupów jest kupowanie bezstresowe, szybkie i wygodne. Wszystkie informacje, które będą posiadały systemy sklepowe, pobierane będą z mediów społecznościowych. System przedstawi nam ofertę dopasowaną do nas na podstawie poprzednich zakupów oraz tego, co lubimy. Płatność za zrobione zakupy ma być niezauważalna.
Czy takich zmian doczekamy się w Polsce?
Polska raczej nie będzie krajem przodującym w tego typu rozwiązaniach. Znaczna część ludzi jest w wieku przekraczającym 45 lat, są oni przywiązani do tradycyjnych metod, wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań może więc być kłopotliwe.
Jakie jest ryzyko takich zmian?
Sklepy, producenci, urzędy oraz inne instytucje będą uzyskiwać o nas jeszcze więcej informacji - kim jesteśmy, gdzie się znajdujemy, co robimy i co lubimy. Anonimowość będzie zniwelowana prawie do zera. Czy będzie się to opłacało? Prawdopodobnie przekonamy się za klika lub kilkanaście lat.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.