Gwarancje kredytowe dla MSP
Oferta skierowana jest do mikro, małych i średnich firm, które szukają finansowania swojej działalności innowacyjnej. Dodatkowo będą z niej mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy spełnią jeden ze wskazanych warunków, np. są lokatorami parku technologicznego, mają dział badawczo-rozwojowy lub w ciągu ostatnich 3 lat pozyskali „anioła biznesu”.
Podział środków nadzoruje Bank Gospodarstwa Krajowego. Pod koniec maja podpisał umowę z 10 instytucjami finansowymi, w których będą dostępne jego gwarancje. Są to: Alior Bank, Millennium, BOŚ, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska, SGB-Bank.
- Z jednej strony będziemy finansować obszar obarczony większym ryzykiem strat. Z drugiej strony bardzo nam zależy, aby na bazie środków unijnych zbudować kapitał dla przyszłego finansowania programu gwarancji de minimis, który stał się powszechnym instrumentem wspierania rozwoju MSP. Świadczą o tym liczby – program ma ponad 120 tys. beneficjentów i blisko 70 mld zł udzielonych kredytów. Liczę, że do tego projektu dołączą wkrótce kolejne banki – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Gwarancje będą bezpłatne. Obejmą do 80 proc. kapitału kredytu, a ich maksymalna kwota wyniesie równowartość 2,5 mln euro. Okres trwania gwarancji nie może być dłuższy niż 20 lat.
Poznaj szczegółowe informacje o warunkach skorzystania z Funduszu Gwarancyjnego.
Zobacz także
e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.