Co należy wiedzieć o ewidencji przebiegu pojazdu?
W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie przedsiębiorcę, który do wykonywania prac związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie używa samochodu. Jakie są zasady i odstępstwa w prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu?
Nie każdy samochód wykorzystywany w przedsiębiorstwie musi mieć prowadzoną ewidencję przebiegu pojazdu
Nie ma wymogu prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla każdego samochodu osobowego wykorzystywanego w firmie. W przypadku osób fizycznych dotyczy on jedynie sytuacji określonych w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Osoby prawne a osoby fizyczne
W przypadku osób prawnych prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest warunkiem koniecznym uznania za koszty wydatków związanych z eksploatacją auta osobowego, które nie jest środkiem trwałym, jeśli stanowi ono własność podatnika.
Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie zwalnia z konieczności dokumentowania wydatków eksploatacyjnych
Na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu ustala się jedynie limit kosztu wydatków poniesionych na używanie pojazdu. Wysokość wydatków faktycznie poniesionych potwierdzają dokumenty, np. rachunki lub faktury.
Skutki braku ewidencji przebiegu pojazdu
Niespełnienie obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu skutkuje brakiem możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków z tytułu używania samochodów osobowych.
Źródło: Gofin.pl
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.