Działalność badawczo-rozwojowa bardziej opłacalna
Przedsiębiorcy, osiągający dochody z prawa własności intelektualnej uzyskanego z działalności B+R lub z usług B+R zakupionych od innych podmiotów (ale przez siebie opatentowanych), będą mogli skorzystać z preferencyjnej stawki w podatku CIT oraz PIT – IP box.
Rozwiązanie ma sprawić, że działalność badawczo-rozwojowa w Polsce stanie się bardziej atrakcyjna.
IP box zaprojektowane zostało z myślą o:
* zwiększeniu zatrudnienia w sektorze badań i rozwoju w sektorze prywatnym,
* pobudzeniu inwestycji w badania i rozwój firm, które skorzystały z funduszy UE
na rozwój własnych jednostek badawczo-rozwojowych
* zwiększeniu liczby zgłoszeń patentowych i patentów wydawanych przez Urząd
Patentowy w Polsce oraz liczby patentów europejskich i międzynarodowych,
uzyskanych przez polskie podmioty,
* zwiększeniu świadomości przedsiębiorstw w zakresie praw IP jako potencjalnych
źródeł dochodu.
IP box funkcjonuje w wielu państwach, które postawiły na innowacyjność.
Zobacz także
Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.
Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć.
Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.
Już 26 lutego 2024 rozpocznie się nabór wniosków do ogłoszonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Konkursu dla płatników składek na dofinansowanie ich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy. Łączna kwota, jaką ZUS przeznaczy na ten cel, to 120 mln zł. Nabór potrwa do 27 marca 2024.
W 2024 limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł brutto.