Programy dla firm - InsERT
Wakacje składkowe - dla kogo, gdzie i kiedy złożyć wniosek

Wakacje składkowe - dla kogo, gdzie i kiedy złożyć wniosek

31 
października
 2024

Od 1 listopada przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wakacji składkowych, czyli jednomiesięcznego zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jakie warunki trzeba spełnić i jak uzyskać zwolnienie? Podpowiadamy.

Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje dowolnie wybrany miesiąc. Dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie własne przedsiębiorcy, co oznacza, że podczas jego trwania należy nadal opłacać składki swoich pracowników lub zleceniobiorców.

Wakacje składkowe to zwolnienie z opłacania składek na:

  • obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, 
  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.  

Należy pamiętać, że wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Wakacje składkowe - dla kogo

Ze zwolnienia mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy: 

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:  
    • podlegali dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, 
    • ubezpieczali (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowym i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie); 
  • w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający 2 milionów euro lub nie osiągnęli żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych; 
  • w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywali pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

 

 

 

Kiedy i jak złożyć wniosek o wakacje składkowe

Wniosek o wakacje składkowe należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma zostać objęty zwolnieniem. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca chce uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS na grudzień, wniosek powinien zostać złożony w listopadzie. Wnioski składane w innych terminach niż wskazane w przepisach nie będą rozpatrywane.

Składanie wniosku o wakacje składkowe – krok po kroku:

  1. Przejdź do profilu płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS i kliknij przycisk Załatw online
  2. Zaloguj się i przejdź na Konto płatnika. Przygotuj wniosek RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc), podpisz go profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a następnie wyślij. 
  3. ZUS po dokonaniu oceny wniosku poinformuje Cię o jego przyznaniu lub odrzuceniu. Czas oczekiwania na odpowiedź nie powinien być dłuższy niż miesiąc. W określonych przypadkach może się wydłużyć do dwóch miesięcy, o czym zostaniesz poinformowany. 

Usługa jest bezpłatna.

 

Wakacje składkowe - co trzeba wiedzieć

  1. Jeżeli ZUS odmówi zwolnienia lub uwzględni wniosek tylko w części, przedsiębiorcy przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału (Inspektoratu) ZUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. 
  2. Wakacje składkowe nie mają wpływu na uprawnienie do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. 
  3. Wakacje nie zwalniają z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i innych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia. 
  4. W przypadku odrzucenia wniosku, niezależnie od złożonego odwołania od decyzji, należy złożyć dokumenty rozliczeniowe z rozliczonymi składkami na zasadach ogólnych. Należy również opłacić należne składki. 

 

 

Wakacje składkowe w programach InsERT

Systemy księgowe Rewizor oraz Rachmistrz GT/nexo/nexo PRO pozwalają na obsługę wakacji składkowych od wersji 1.81 (GT) oraz 52 (nexo/nexo PRO). Posiadacze Abonamentu mogą już pobierać nowe wersje. Pozostali użytkownicy, aby móc obsłużyć wakacje w swoim programie InsERT, powinni kupić Abonament wybierając jeden z kilku dostępnych sposobów.

Zobacz także

Wakacje składkowe - stanowisko ZUS w sprawie wniosków składanych przez biura rachunkowe
09 
grudnia
 2024

Złożenie wniosku o wakacje składkowe przez płatnika odbywa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, czy wnioski mogą być składane przez pełnomocników, w tym biura rachunkowe. Przedstawiamy stanowisko ZUS w tej sprawie.

e-Doręczenia - dla kogo, korzyści i jak zacząć używać
27 
listopada
 2024

e-Doręczenia to usługa zastępująca tradycyjne listy polecone w komunikacji z instytucjami publicznymi, firmami i osobami prywatnymi. Zapewnia bezpieczną, szybką i wygodną wymianę dokumentów w formie elektronicznej.

Wakacje składkowe a zawieszona działalność gospodarcza - co należy wiedzieć
14 
listopada
 2024

Z wakacji składkowych może skorzystać grupa podatników ściśle określona przepisami prawa. Jednym z kluczowych wymogów jest posiadanie zarejestrowanej działalności w CEIDG. Sprawdź, czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej nadal można ubiegać się o zwolnienie z ZUS.

Czy właściciele biur rachunkowych mogą skorzystać z wakacji składkowych?
08 
listopada
 2024

Wakacje składkowe to dobrowolne, jednomiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Czy właściciele biur rachunkowych i osoby zajmujące się księgowością mogą z niej skorzystać? Przedstawiamy, jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać ulgę z ZUS.

Uwaga! 9 i 10 listopada nie złożysz wniosku o wakacje składkowe
06 
listopada
 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o tymczasowym wyłączeniu portalu PUE/eZUS. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac serwisowych. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy planują złożenie wniosku o wakacje składkowe w najbliższych dniach, powinni się pospieszyć. 

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur
22 
kwietnia
 2024

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt zmian prawnych w Krajowym Systemie e-Faktur. Zaproponowane modernizacje w dużej części stanowią efekt spotkań konsultacyjnych z podatnikami, które zakończyły się na początku marca.