Programy dla firm - InsERT
Krajowy system e-Faktur w programach InsERT

KSeF - informacje dla biur rachunkowych korzystających z Rachmistrza/Rewizora nexo PRO

 

Aktywacja KSeF w Rachmistrzu i Rewizorze nexo PRO

 

Aktywacja KSeF w programach księgowych Insertu odbywa się w module Laboratorium. Aby aktywować tę funkcjonalność, należy przejść do modułu, zaakceptować regulamin i uruchomić Krajowy System e-Faktur. 

Praca może odbywać się ze środowiskiem produkcyjnym Krajowego Systemu e-Faktur lub lokalnie, co pozwala przetestować działanie Rachmistrza i Rewizora w tym zakresie dzięki wirtualnej bramce. Wyboru trybu pracy należy dokonać bezpośrednio po aktywacji KSeF w Laboratorium. 

Wirtualna bramka nexo symuluje działanie Krajowego Systemu e-Faktur i umożliwia przetestowanie funkcjonalności programu w zakresie obsługi faktur ustrukturyzowanych. Działanie oparte jest o tzw. wirtualną bramkę, w ramach której dane nie są odbierane z serwisu KSeF. Ich przetwarzanie odbywa się w środowisku lokalnym (na komputerze użytkownika). Rozpoczęcie pracy wymaga dodania w nazwie podmiotu frazy TESTY_KSEF. Konieczne jest także podłączenie Konta InsERT w programie.

Bramka produkcyjna KSeF to oficjalny tryb pracy z Krajowym Systemem e-Faktur. Odbierane z niej dokumenty posiadają moc prawną co oznacza, że należy liczyć się z konsekwencjami podatkowymi z tytułu przetwarzanych w ten sposób e-Faktur. Odbieranie danych z bramki produkcyjnej wymaga podłączenia Konta InsERT oraz przypisania tokena autoryzacyjnego. Token autoryzacyjny można pozyskać z KSeF, logując się do swojego firmowego konta w serwisie Ministerstwa Finansów. Zarówno odbiór e-Faktur z systemu, jak i dekretacja schematem, może zostać przeprowadzona w module Dekretacja dokumentów.

Obsługa dokumentów pobieranych z KSeF odbywa się w widoku Dokumenty pobrane, dostępnym w module Portal Biura. Mogą tam być przetwarzane e-Faktury oraz dokumenty OCR pobrane z aktywnej usługi Portal Biura.

 

Pobieranie e-Faktur

 

W widoku Dokumenty pobrane można odbierać e-Faktury z KSeF w kilku trybach:

  • Online od ostatniego odbioru – pobrane zostaną nowe dokumenty, jakie otrzymano w KSeF od czasu ostatniego odebrania e-Faktur.
  • Online z wybranego okresu – program pobierze wszystkie dokumenty ze wskazanego okresu. Pod uwagę brana jest data nadania numeru KSeF.
  • Online na podstawie KSeF ID – pozwala na pobranie konkretnego dokumentu z KSeF.

Preferowaną opcję można wybrać w górnym menu, w zakładce Pobierz e-Faktury.  Z prawej strony ekranu dostępny jest intuicyjny podgląd e-Faktury, w którym dane zostały podzielone na poszczególne zakładki:

  • Podstawowe dane z e-Faktury;
  • Pozycje dokumentu;
  • Płatności;
  • Dane dotyczące VAT;
  • Podgląd XML wyświetlający pierwotną postać faktury ustrukturyzowanej;
  • Powiązania.

Pobrane dokumenty należy dopasować do kartoteki klientów zapisanych w programie. Jeżeli NIP klienta z e-Faktury znajduje się w systemie, zostanie on automatycznie powiązany z odebranym dokumentem. Jeżeli kontrahenta nie ma w kartotece, program może zadziałać na kilka sposobów – w zależności od ustawienia wskazanego w Parametrach Krajowego Systemu e-Faktur (Moduł Konfiguracja):

  • Nic nie rób - dokument zostanie wystawiony bez danych podmiotu.
  • Zapisz nowego klienta na podstawie danych faktury - do kartoteki w programie zostanie dodany klient na podstawie danych z e-Faktury.
  • Pobierz dane z GUS - do kartoteki w programie zostanie dodany klient na podstawie danych z GUS.
  • Pobierz dane z CEIDG - do kartoteki w programie zostanie dodany klient na podstawie danych z CEIDG.

Może się również zdarzyć, że system wykryje niezgodność między danymi klienta zapisanymi w kartotece a tymi, które zostały podane na e-Fakturze. W parametrze Dane klientów można określić sposób działania w takiej sytuacji. Dostępne opcje to:

  • Nie aktualizuj – dane klienta nie będą wcale aktualizowane na podstawie e-Faktury;
  • Ostrzegaj gdy nieaktualne – program ostrzeże w przypadku, gdy nazwa klienta lub kontakty z e-Faktury nie będą zgodne z tymi zapisanymi w kartotece programu;
  • Aktualizuj przy zapisie – program automatycznie zaktualizuje dane klienta w kartotece, gdy nazwa lub kontakty na pobranej e-Fakturze będą inne. Nie zostaną natomiast zaktualizowane dane adresowe.

Opisywanie e-Faktur

 

Do opisywania e-Faktur w Rewizorze i Rachmistrzu nexo PRO służy panel środkowy widoku Dokumenty Pobrane. Dane nagłówkowe dokumentu, takie jak data, numer i miesiąc rozliczeniowy, są uzupełniane automatycznie na podstawie danych pochodzących z KSeF, podobnie jak typ dokumentu. W ten sposób program dobiera schemat dekretacji, przy pomocy którego e-Faktura zostanie wprowadzona do ewidencji księgowych.

Pod trzecią ikoną panelu środkowego znajdują się pola opisowe: kategoria księgowa, opis księgowy czy status księgowy, które mają wpływ na dobór odpowiedniego schematu oraz przebieg procesu automatycznej dekretacji e-Faktury.

 

Dekretacja e-Faktur

 

e-Faktury można wprowadzać do ewidencji księgowych na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie (wg schematów dekretacji).

Tryb ręczny opiera się wyłącznie na danych, które zostały odczytane z e-Faktury, z kolei resztę informacji, takich jak konta księgowe czy kolumna w KPiR, należy wprowadzić samodzielnie.

Tryb automatyczny wykorzystuje przygotowane wcześniej schematy dekretacji. Jeśli dla danego typu dokumentu istnieje schemat pobierający dane z obrazu e-faktury, wystarczy zaznaczyć pobrane z KSeF dokumenty i skorzystać z opcji Dekretuj lub Dekretuj automatycznie. Program dobierze schemat i stworzy na jego podstawie dokumenty księgowe oraz zapisy VAT. Po ich zapisaniu status e-Faktury zmieni się na “Z”, czyli “Zaksięgowany”.