Programy dla firm - InsERT
Wypróbuj za darmo
JPK
JPK

Rachmistrz GT

Księga przychodów i rozchodów oraz system naliczania podatku zryczałtowanego.

Licencja na pracę zdalną/oddziałową

Licencja na pracę zdalną/oddziałową do programu Rachmistrz GT jest dostępna w dwóch wersjach – pierwsza przeznaczona jest tylko dla biur rachunkowych, druga – dla pozostałych firm, które chcą mieć możliwość korzystania z programu poza miejscem wskazanym w karcie rejestracyjnej.

W przypadku licencji na pracę zdalną/oddziałową przeznaczonej dla biur rachunkowych mogą Państwo wybrać, jak będzie ona wykorzystywana. Możliwa jest praca:

  • w jednostce organizacyjnej klienta biura – mogą tam być przetwarzane dane wyłącznie tego klienta;
  • poza biurem oraz poza jednostką klienta, czyli np. w prywatnym mieszkaniu pracownika biura;
  • na komputerze przenośnym przypisanym do jednostki organizacyjnej biura, niezależnie od miejsca pracy na tym komputerze, również w siedzibie klienta biura – w tym wypadku obowiązuje jednak ograniczenie czasowe do 12 godzin pracy miesięcznie w siedzibie danego klienta.

Wersja licencji dla pozostałych firm (niebędących biurami rachunkowymi) umożliwia przetwarzanie danych wszystkich jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa poza siedzibą jednostki organizacyjnej wskazanej w karcie rejestracyjnej licencji zwykłej. Celem wprowadzenia tego produktu jest legalna praca na danych przedsiębiorstwa, np. w domu pracownika, w przypadku przetwarzania danych wszystkich jednostek organizacyjnych firmy, lub w innym oddziale firmy.

Licencja na pracę zdalną/oddziałową ma formę aneksu do ogólnych "Warunków licencji" i wprowadza w nich kilka najistotniejszych zmian, które umożliwią pracę zdalną na programach księgowych i kadrowo-płacowych z linii InsERT GT.

Pytania i odpowiedzi

  1. Jestem właścicielem biura, moja pracownica ma małe dziecko. Chciałbym jej umożliwić pracę w domu. Czy muszę kupić odrębną licencję Rewizora GT/Rachmistrza GT/Gratyfikanta GT na jej użytek?

    Nie, w takiej sytuacji wystarczy zakup licencji zdalnej/oddziałowej.

  2. Jeśli mam trzech pracowników, z których każdy pracuje w domu na komputerze, to czy muszę wykupić licencję dla każdego stanowiska?

    Tak. Należy wykupić tyle licencji zdalnych/oddziałowych, ile jest miejsc użytkowania programu.

  3. Prowadzę biuro rachunkowe, chciałbym oddelegować pracownika, którego miejscem pracy będzie siedziba mojego klienta. Czy mogę korzystać z posiadanej licencji, czy powinienem nabyć licencję zdalną/oddziałową?

    Ponieważ stałym miejscem użytkowania programu będzie siedziba klienta, a nie adres wskazany w karcie rejestracyjnej, legalna praca będzie możliwa po zakupie licencji zdalnej/oddziałowej.

  4. Czy muszę wykupić licencję zdalną/oddziałową osobno na każdy podmiot, jaki obsługuję?

    Biuro może obsługiwać tyle podmiotów, ile wynika z podstawowej licencji programu. Natomiast jeśli pracownik biura chce przetwarzać dane w siedzibie klienta, wtedy potrzebna jest licencja zdalna/oddziałowa.

  5. Moje biuro ma wielu klientów, do których jeżdżę i w ich siedzibie przetwarzam ich dane na moim notebooku. Czy muszę nabyć odrębne licencje dla każdego z klientów?

    Jeśli czas przetwarzania tych danych nie przekracza 12 godzin w skali miesiąca (u jednego klienta), wystarczy nabycie jednej licencji zdalnej/oddziałowej.

  6. W jaki sposób jest sprawdzane ograniczenie czasowe dotyczące pracy w siedzibie klienta?

    Jest to ograniczenie prawne i biura powinny zastosować się do takiego rozwiązania. W bazie danych gromadzone są daty i godziny zapisów księgowych. Na tej podstawie można określić, czy program był używany zgodnie z licencją.

  7. Czy można używać programu księgowego poza jednostką organizacyjną firmy, na którą zarejestrowaliśmy program, bez konieczności nabywania licencji zdalnej/oddziałowej?

    Tak, ale wyłącznie w przypadku, gdy w ten sposób będą przetwarzane dane tej jednostki organizacyjnej, której adres został wskazany w karcie rejestracyjnej. Jeśli chcą Państwo przetwarzać dane wszystkich jednostek Państwa firmy pod innym adresem, konieczne jest nabycie licencji zdalnej/oddziałowej.

  8. Czy w przypadku zmiany adresu można przerejestrować licencję zdalną/oddziałową?

    Tak. W przypadku zmiany miejsca użytkowania programu licencjobiorca musi jednak niezwłocznie poinformować o tym licencjodawcę listem poleconym.

  9. Jeśli firma ma kilka oddziałów i jeden komputer w księgowości, na którym przetwarza dane w Rewizorze GT/Rachmistrzu GT/Gratyfikancie GT z innych oddziałów, to czy łamie licencję?

    Nie. Jeśli w jednostce, na którą zarejestrowano Rewizora, jest księgowość, to można przetwarzać tam dane wszystkich jednostek organizacyjnych firmy. Licencjobiorca ma możliwość przetwarzania danych wszystkich jednostek organizacyjnych w jednostce innej niż księgowość/centrala pod warunkiem wykupienia na nią Licencji na pracę zdalną/oddziałową.

  10. Co zrobić, żeby dane mogły być przetwarzane zarówno w jednostce organizacyjnej klienta biura rachunkowego, jak i poza nią, np. w domu pracownika biura? Czy należy wykupić dwie licencje?

    W takiej sytuacji można skorzystać z trzeciej możliwości – używać komputera przenośnego przypisanego do jednostki organizacyjnej biura. Dane na tym komputerze można przetwarzać niezależnie od miejsca pracy. W siedzibie klienta praca będzie jednak ograniczona do 12 godzin w miesiącu.

  11. Czy ograniczenie do 12 godzin dotyczy także pracy pracownika biura w domu?

    W takim przypadku nie ma ograniczenia czasowego. Ograniczenie do 12 godzin pracy dotyczy liczby godzin przepracowanych u konkretnego klienta biura w ciągu miesiąca. Ma to umożliwić legalną pracę u wielu klientów tym księgowym, którzy przychodzą tylko na kilka godzin miesięcznie do siedziby klienta. Chodzi o takie biura, które maja wielu klientów i obsługują ich, jeżdżąc do nich. Wtedy wystarczy nabyć jedną licencję oddziałową.

  12. Użytkownik Rewizora chce wydrukować ewidencję VAT zakupu. Czy może to zrobić, znajdując się poza miejscem użytkowania programu?

    Tak, ponieważ ograniczenie dotyczy tylko przetwarzania danych, a wydruk nie jest przetwarzaniem.

  13. Czy kupując licencję zdalną, otrzymam nowy program?

    Nie – tylko dokument nowej licencji. Proponujemy trzymać ją w miejscu użytkowania programu.