Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Szybka inwentaryzacja w Subiekcie GT

Ostatnia modyfikacja: 10.01.2023

Program: InsERT GT, Subiekt GT

Kategoria: Asortyment, Inwentaryzacja

Szybka inwentaryzacja jest przeznaczona do wprowadzania i zmiany stanów magazynowych towarów, opakowań zwrotnych i kompletów. Może być wykonywana tylko raz, na początku roku (remanent początkowy) lub wielokrotnie, w dowolnym momencie pracy z programem. Inwentaryzacja może być również wykonana automatycznie, w sytuacji, gdy użytkownik, przenosząc dane z innych systemów sprzedażnych, zechce przenieść stany początkowe towarów. Inwentaryzacja jest przeprowadzana dla każdego magazynu oddzielnie. ​


Szybką inwentaryzację można wykonywać częściowo. Oznacza to, że można wprowadzić różnice inwentaryzacyjne niejako do bufora, bez zapisania ich skutków w programie. Służy do tego opcja Zamknij, dostępna w oknie formularza.

Okno formularza inwentaryzacyjnego poza informacjami opisowymi o towarach (rodzaj, nazwa, symbol, jm) zawiera następujące kolumny:​

  • Stan wg komputera – wartość stanu magazynowego wynikająca z dokumentów wpisanych do programu; informacja podawana tylko do odczytu. 

  • Stan na magazynie – rzeczywista wartość stanu magazynowego wpisywana przez użytkownika.

  • Rozchód – różnica inwentaryzacyjna powstająca w sytuacji, gdy rzeczywisty stan na magazynie jest mniejszy od stanu w programie. 

  • Przychód – różnica inwentaryzacyjna powstająca w sytuacji, gdy rzeczywisty stan na magazynie jest większy od stanu w programie. 

  • Cena – cena netto dla rozchodu lub przychodu; pojawi się ona na dokumentach PW/RW powstałych przez wykonanie inwentaryzacji.

  • Rozbicie na dostawy (R) – kolumna odzwierciedlająca sytuację, gdy wprowadzany jest przychód, ale w różnych cenach. Wówczas, naciskając kombinację klawiszy [Ctrl+R] lub [*] (szarą gwiazdkę), użytkownik wywoła okno umożliwiające rozdzielenie przychodu na dostawy w różnych cenach. 


Menu kontekstowe tabeli znajdującej się w oknie szybkiej inwentaryzacji dostarcza także szereg innych przydatnych narzędzi, gdzie można znaleźć:

  • Rozdziel przychód na dostawy – pozwala na określenie różnych cen przychodowanych towarów. 

  • Usuń różnice – usuwa dla wybranej pozycji różnice między stanem wg komputera, a stanem faktycznym (ustawiając stan faktyczny identyczny jak wg komputera, przywracając stan pozycji sprzed jakichkolwiek zmian).

  • Ustaw stan "0" – ustawia zerowe przychody i rozchody dla wybranej pozycji. 

  • Zerowanie kolumny "w magazynie" - powoduje rozchód wszystkich dostaw, ustawiając w kolumnie w magazynie wartość zerową. Opcja może działać dla nieedytowanych przez użytkownika pozycji oraz dla wszystkich.

  • Popraw – udostępnia do edycji dane towaru.

  • Pokaż – umożliwia podgląd danych wskazanego towaru.

  • Informator – wyświetla informator o towarze dla wskazanej pozycji.

  • Usuń wszystkie różnice – usuwa wszystkie zmiany, jakich dokonał użytkownik (czyli przywraca stan sprzed wprowadzania danych).


Gdy zostaną wprowadzone wszystkie zapisy różnicowe, inwentaryzacja może zostać wykonana. Należy wówczas zakreślić Wykonaj inwentaryzację przy zamknięciu i wybrać opcję Zamknij

Skutkiem wykonania inwentaryzacji jest wygenerowanie dokumentów magazynowych PW i RW, które zwiększą lub zmniejszą stany magazynowe na datę określoną przez użytkownika. Wprowadzone przez użytkownika różnice inwentaryzacyjne zostaną wówczas wyzerowane, a program będzie gotowy do wprowadzenia nowej inwentaryzacji. 


Wydruk formularza szybkiej inwentaryzacji jest dostępny tylko po jej wykonaniu. Na wydruku nie ma podsumowania różnic między stanem faktycznym a stanem na komputerze. Oprócz wydruku pełnego użytkownik może również wydrukować pusty formularz – do ręcznego wypełnienia. 

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki