e-Pomoc techniczna
Szybka inwentaryzacja w Subiekcie GT
Program: InsERT GT, Subiekt GT
Kategoria: Asortyment, Inwentaryzacja
Szybka inwentaryzacja jest przeznaczona do wprowadzania i zmiany stanów magazynowych towarów, opakowań zwrotnych i kompletów. Może być wykonywana tylko raz, na początku roku (remanent początkowy) lub wielokrotnie, w dowolnym momencie pracy z programem. Inwentaryzacja może być również wykonana automatycznie, w sytuacji, gdy użytkownik, przenosząc dane z innych systemów sprzedażnych, zechce przenieść stany początkowe towarów. Inwentaryzacja jest przeprowadzana dla każdego magazynu oddzielnie.
Szybką inwentaryzację można wykonywać częściowo. Oznacza to, że można wprowadzić różnice inwentaryzacyjne niejako do bufora, bez zapisania ich skutków w programie. Służy do tego opcja Zamknij, dostępna w oknie formularza.
Okno formularza inwentaryzacyjnego poza informacjami opisowymi o towarach (rodzaj, nazwa, symbol, jm) zawiera następujące kolumny:
-
Stan wg komputera – wartość stanu magazynowego wynikająca z dokumentów wpisanych do programu; informacja podawana tylko do odczytu.
-
Stan na magazynie – rzeczywista wartość stanu magazynowego wpisywana przez użytkownika.
-
Rozchód – różnica inwentaryzacyjna powstająca w sytuacji, gdy rzeczywisty stan na magazynie jest mniejszy od stanu w programie.
-
Przychód – różnica inwentaryzacyjna powstająca w sytuacji, gdy rzeczywisty stan na magazynie jest większy od stanu w programie.
-
Cena – cena netto dla rozchodu lub przychodu; pojawi się ona na dokumentach PW/RW powstałych przez wykonanie inwentaryzacji.
-
Rozbicie na dostawy (R) – kolumna odzwierciedlająca sytuację, gdy wprowadzany jest przychód, ale w różnych cenach. Wówczas, naciskając kombinację klawiszy [Ctrl+R] lub [*] (szarą gwiazdkę), użytkownik wywoła okno umożliwiające rozdzielenie przychodu na dostawy w różnych cenach.
Menu kontekstowe tabeli znajdującej się w oknie szybkiej inwentaryzacji dostarcza także szereg innych przydatnych narzędzi, gdzie można znaleźć:
-
Rozdziel przychód na dostawy – pozwala na określenie różnych cen przychodowanych towarów.
-
Usuń różnice – usuwa dla wybranej pozycji różnice między stanem wg komputera, a stanem faktycznym (ustawiając stan faktyczny identyczny jak wg komputera, przywracając stan pozycji sprzed jakichkolwiek zmian).
-
Ustaw stan "0" – ustawia zerowe przychody i rozchody dla wybranej pozycji.
-
Zerowanie kolumny "w magazynie" - powoduje rozchód wszystkich dostaw, ustawiając w kolumnie w magazynie wartość zerową. Opcja może działać dla nieedytowanych przez użytkownika pozycji oraz dla wszystkich.
-
Popraw – udostępnia do edycji dane towaru.
-
Pokaż – umożliwia podgląd danych wskazanego towaru.
-
Informator – wyświetla informator o towarze dla wskazanej pozycji.
-
Usuń wszystkie różnice – usuwa wszystkie zmiany, jakich dokonał użytkownik (czyli przywraca stan sprzed wprowadzania danych).
Gdy zostaną wprowadzone wszystkie zapisy różnicowe, inwentaryzacja może zostać wykonana. Należy wówczas zakreślić Wykonaj inwentaryzację przy zamknięciu i wybrać opcję Zamknij.
Skutkiem wykonania inwentaryzacji jest wygenerowanie dokumentów magazynowych PW i RW, które zwiększą lub zmniejszą stany magazynowe na datę określoną przez użytkownika. Wprowadzone przez użytkownika różnice inwentaryzacyjne zostaną wówczas wyzerowane, a program będzie gotowy do wprowadzenia nowej inwentaryzacji.
Wydruk formularza szybkiej inwentaryzacji jest dostępny tylko po jej wykonaniu. Na wydruku nie ma podsumowania różnic między stanem faktycznym a stanem na komputerze. Oprócz wydruku pełnego użytkownik może również wydrukować pusty formularz – do ręcznego wypełnienia.