Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor nexo – Obsługa plików komunikacji .XML oraz .EPP (EDI++) z dokumentami pochodzącymi ze sprzedaży fiskalnej z programów handlowych Subiekt nexo i Subiekt GT

Ostatnia modyfikacja: 25.07.2023

Program: InsERT nexo, Rewizor nexo, Subiekt nexo

Kategoria: Deklaracje skarbowe i JPK

Od 1 października 2020 r., wszedł w życie obowiązek składania Jednolitych Plików Kontrolnych wg nowej specyfikacji (JPK_V7M/JPK_V7K). W programach linii nexo została przygotowana obsługa ww. plików.

W związku z generowaniem nowych plików JPK_V7M i JPK_V7K użytkownicy muszą zwrócić uwagę na prawidłowy import dokumentów do księgowości. Od października w ewidencji VAT i pliku JPK nie ujmuje się już pomniejszenia raportów fiskalnych. W celu poprawnej obsługi rozliczenia podatku plikiem JPK_V7M/JPK_V7K księgowość powinna otrzymać:

1. Faktury sprzedaży, które zostaną zawarte w części ewidencyjnej i deklaracyjnej pliku JPK.

2. Zafiskalizowane faktury sprzedaży oznaczone symbolem FP, które zostaną zawarte w części ewidencyjnej pliku JPK (nie pojawiają się w części deklaracyjnej, ponieważ ich wartość jest zawarta w raportach fiskalnych).

3. Raporty fiskalne, które zostaną zawarte w części ewidencyjnej i deklaracyjnej pliku JPK.

Uwaga! O tym, które dok​umenty przeniosą się do części deklaracyjnej pliku JPK decyduje Typ dokumentu JPK FP –Faktura do paragonu. Gdy jest on zaznaczony, dokument nie zostaje ujęty. Status znacznika ustawionego dla pojedynczego dokumentu można zweryfikować w zapisie VAT w polu Typ dokumentu JPK oraz w kolumnie Typ dokumentu JPK znajdującej się w ewidencji VAT (informację, w jaki sposób uruchomić kolumnę w ewidencji VAT sprzedaży można znaleźć tutaj, natomiast w e​widencji VAT zakupu ​ tutaj).

Przy wykorzystaniu plików komunikacji w formatach .XML oraz .​​EPP (EDI++) użytkownik może przenieść wszystkie te dokumenty, a​​​ następnie zaimportować je do programu. Należy przygotować schematy importu dla każdej pozycji wymienionej powyżej. Pomniejszenia raportów fiskalnych NIE powinny być importowane do ewidencji VAT​.

1. Dla niefiskalnych faktur sprzedaży, które będą importowane zarówno do ewidencji VAT jak i będzie tworzony zapis księgowy, należy w schemacie importu:

  • Warunek wyboru ustawić na (N) Zafiskalizowany = Nie (Fot. 1),
  • W sekcji Zapis VATszczegóły wskazać Grupę asortymentu JPK, Procedurę JPK oraz Typ dokumentu JPK (Fot. 2),
  • Pozostałe parametry pozostają bez zmian. Jako podstawę można wykorzystać schemat opisany w e-Pomo​cy.
​Fot. 1​​​
 
Fot. 2
 


2. Dla zafiskalizowanych faktur sprzedaży posiadających oznaczenie FP, które będą importowane zarówno do ewidencji VAT jak i tworzony będzie zapis księgowy, należy upewnić się, iż w Parametrach ewidencji VAT zaznaczony jest znacznik Nie uwzględniaj w raportach oraz wydrukach zapisów z oznaczeniem typu dokumentu JPK: FP (faktura do paragonu).

 

Następnie w schemacie impo​​rtu ​należy:

  • Warunek wyboru ustawić na (N) Zafiskalizowany = Tak (Fot. 1), 
  • W sekcji Zapis VATszczegóły wskazać Grupę asortymentu JPK oraz Procedurę JPK (Fot. 2),
  • Parametr Typ dokumentu JPK ustawić na FPfaktura do paragonu (Fot. 3),
  • Pozostałe parametry pozostają bez zmian. Jako podstawę można wykorzystać schemat opisany w e-Pomocy. ​

Należy pamię​tać, że faktura detaliczna do paragonu nie może służyć do określenia wartości sprzedaży i zobowiązania PIT/​VAT​, czyli ​nie powinna pomniejszać wartości sprzedaży detalicznej określonej na podstawie raportu dobowego​.


 


Fot. 2
 


Fot. 3
 

3. Dla raportów fiskalnych, które będą importowane do ewidencji VAT jak i księgi handlowej, należy w schemacie importu:

  • Parametr Typ dokumentu JPK ustawić na RODokument zbiorczysprzedaż z kas rejestrujących,
  • Pozostałe parametry pozostają bez zmian.

Uwaga! Należy pamiętać, że Raport dobowy nie powinien posiadać innych oznaczeń JPK niż RODokument zbiorczysprzedaż z kas rejestrujących.​

 

Opisany scenariusz jest propozycją obsługi importu dokumentów po zmianach związanyc​​h z plikami JPK_V7M i JPK_V7K.

Zagadnienie należy do zbioru: Obsługa JPK_V7M i JP​K_V7K w system​ie​ InsERT nexo​​.​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki