Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor GT – Jak ręcznie wprowadzić dekret faktury paliwowej do ewidencji księgowej?

Ostatnia modyfikacja: 20.02.2023

Program: InsERT GT, Rewizor GT

Kategoria: Pojazdy

​Od wersji 1.56 w programie zaimplementowano mechanizm wspomagający ręczne wprowadzanie faktur zakupu związanych z eksploatacją pojazdów. Po wprowadzeniu kwoty brutto/netto faktury, stawki VAT i wskazaniu przypadków szczególnych program podzieli kwoty na dekrecie zgodnie z wybranymi parametrami, pozostawiając użytkownikowi uzupełnienie kont przy odpowiednich kwotach. Aby użyć mechanizmu na dekrecie, należy:

1. Przejść do modułu Ewidencje księgowe – Dekretacja i księgowanie i przy użyciu przycisku Dodaj utworzyć nowy dekret.


2. Wprowadzić dane dotyczące dokumentu (dokument źródłowy, powiązanie VAT, daty), a następnie wybrać opcję Wydatek na pojazd.


3. W nowym oknie wybrać Stawkę VAT, Przypadek szczególny VAT (odpowiada za podzielenie kwoty VAT na podlegającą odliczeniu i niepodlegającą odliczeniu), Przypadek szczególny PIT (wybór wpływa na prawidłowe wyliczenie wartości Kosztów uzyskania przychodu oraz wartości niepodlegającej zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu), a następnie wprowadzić wartość faktury i zatwierdzić przyciskiem OK. Program sam wyliczy wartości na podstawie wybranych parametrów i wprowadzi je na dekret.

Uwaga!

W pozycji drugiej dekretu należy wskazać analitykę VAT z przypisaną domyślną stawką VAT 23%. Jeżeli konto VAT nie posiada analityk z podziałem na stawki, faktury należy wprowadzać do ewidencji VAT i dekretować schematem dekretacji wskazując w pozycji drugiej kwotę wartość VAT, z parametrem Pobierz 50% kwoty.


4. Wprowadzić konto kontrahenta, VAT, a następnie konto polegające kosztom uzyskania przychodu i niepodlegające kosztom uzyskania przychodu w wymienionej kolejności. Ponieważ zakładka VAT została wypełniona automatycznie na podstawie podanych informacji, dekret można Zapisać.​​


​Temat należy do zbioru Rachmistrz i Rewizor GT – Jak ewidencjonować eksploatację pojazdów od 2019 roku?​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki