e-Pomoc techniczna
Jak określić podstawowe parametry w programie Gratyfikant nexo?
Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo
Kategoria: Konfiguracja
Parametry są dostępne w module Konfiguracja. Określenie ich wartości domyślnych w znacznym stopniu ułatwi dalszą pracę, szczególnie dopisywanie nowych kartotek pracowników, umów i wynagrodzeń.
Uwaga! Większość parametrów można zmieniać w dowolnym momencie pracy z programem, jednak niektóre z nich można zmodyfikować tylko przed rozpoczęciem dopisywania danych.
Podstawowe parametry dla programu Gratyfikant nexo to:
- Parametry zasiłków – gdzie przede wszystkim można ustalić, przez kogo mają być wypłacane świadczenia z ubezpieczeń społecznych (przez pracodawcę – w przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób lub przez ZUS). W danym roku zależy to od stanu zatrudnienia na dzień 30 listopada roku poprzedniego. Ponadto można wpisać liczbę dni wypłacania wynagrodzenia chorobowego oraz procent zasiłku chorobowego (szpitalnego) dla osób przed i po określonym roku życia, określić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada poprzedniego roku oraz zaznaczyć, czy program ma obliczać koszty i podatek od zasiłków w rachunkach do umów cywilnoprawnych. Dodatkowo istnieje możliwość określenia wskaźnika waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego. Aby otworzyć tę konfigurację, należy w wyszukiwarce w lewym górnym rogu programu wpisać Parametry zasiłków, otworzyć wyszukany moduł i kliknąć górne menu Popraw.
- Parametry deklaracji ZUS – gdzie przede wszystkim można ustawić nazwę do komunikacji z Płatnikiem (będzie ona wykorzystywana w przypadku wyboru podmiotu typu Inna niż własność prywatna. W przypadku wyboru przedsiębiorstwa prywatnego osoby fizycznej wymagającego wskazania właściciela nazwę do komunikacji wpisuje się w kartotece Wspólnika), która identyfikuje płatnika składek w programie Płatnik. Można również określić, czy ma być wysyłany numer dowodu osobistego do Płatnika i wybrać domyślny szablon wiadomości. Ponadto można określić termin składania deklaracji ZUS, który jest określany przez przepisy. Na deklaracji rozliczeniowej termin prezentowany jest w formie kodu z zakresu od 1 do 5:
-
- do piątego (5. dzień następnego miesiąca) – dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
- do dziesiątego (10. dzień następnego miesiąca) – dla osób fizycznych opłacających składkę wyłącznie za siebie,
- do piętnastego (15. dzień następnego miesiąca) – dla pozostałych płatników,
- do piętnastego – wyjątki (15. dzień następnego miesiąca) – dla wspólników spółek (jednoosobowych z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilnych, jawnych, komandytowych, partnerskich), którzy opłacają składki wyłącznie za siebie, natomiast spółka zatrudnia pracowników lub inne osoby podlegające z tego tytułu ubezpieczeniom oraz przez osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu,
- dla sędziów i wojskowych – dla deklaracji składanych za sędziów, prokuratorów, żołnierzy lub funkcjonariuszy, za których jest obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Aby otworzyć tę konfigurację, należy w wyszukiwarce w lewym górnym rogu programu wpisać Parametry deklaracji ZUS, otworzyć wyszukany moduł i kliknąć górne menu Popraw.
- Parametry godzin nadliczbowych i nocnych – godziny nadliczbowe to praca wykonywana przez pracownika ponad normę czasu pracy. Oprócz standardowego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, pracownikowi przysługuje dodatek, którego wysokość zależy od tego, w jakim dniu i w jakiej porze praca była wykonywana w godzinach nadliczbowych. Sposób naliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych Kodeks pracy w większości przypadków określa jednoznacznie. W tej konfiguracji można określić, jaki procent wynagrodzenia ma stanowić dodatek za pierwsze i kolejne godziny nadliczbowe, określić dodatek za dni wolne i świąteczne (niezależnie od tego, czy dotyczą dni, w których planowo pracownik miał przepracować określoną liczbę godzin) oraz dodatek za godziny nocne. Aby otworzyć tę konfigurację, należy w wyszukiwarce w lewym górnym rogu programu wpisać parametry godzin nadliczbowych i nocnych, otworzyć wyszukany moduł i kliknąć górne menu Popraw.
-
Numeracja – słownik ten pozwala wprowadzić ustalenia dotyczące określania sposobu numeracji oraz postaci numerów poszczególnych typów dokumentów wystawianych w programie, a także sposobu ich rezerwacji, zwalniania itp. Aby dodać/edytować Numerację, należy w wyszukiwarce w lewym górnym rogu programu wpisać numeracja, otworzyć wyszukany moduł, zaznaczyć odpowiednią numerację (w przypadku potrzeby edycji) i kliknąć górne menu Dodaj/Popraw. Więcej o Numeracji można przeczytać w innym temacie e-pomocy technicznej tutaj.
Kolejne parametry po zainstalowaniu i zaktualizowaniu programu Gratyfikant nexo są aktualne i wystarczy je sprawdzić:
- Fundusze i ubezpieczenia ZUS – słownik ten przechowuje informacje o wysokości ubezpieczeń i funduszy ZUS, limicie naliczania składki oraz podstawie wymiaru składek dla naliczeń pracowniczych i właścicielskich. Parametry te będą wykorzystywane podczas wystawiania umów cywilnoprawnych oraz wynagrodzeń z tytułu umów o pracę. Domyślną wartość można zmienić tak, by wysokości ubezpieczeń i funduszy ZUS były zgodne z obowiązującą ustawą. Aby otworzyć tę konfigurację, należy w wyszukiwarce w lewym górnym rogu programu wpisać fundusze i ubezpieczenia ZUS, otworzyć wyszukany moduł i kliknąć górne menu Popraw. Warto również zwrócić uwagę na to, że jeżeli firma obsługiwana przez program Gratyfikant nexo jest tzw. małą firmą, to powinno się ustawić automatyczną aktualizację dla stawki ubezpieczenia wypadkowego. W przypadku dużych firm warto wyłączyć automatyczną aktualizację i pamiętać, żeby ręcznie zmieniać stawkę ubezpieczenia wypadkowego, jeśli zajdzie taka konieczność.
Uwaga! Wartości tych parametrów można aktualizować ręcznie, podając datę ich obowiązywania bądź zakreślając znaczniki Dodaj nowe wartości podczas aktualizacji z internetu i konwersji oraz Nadpisuj wartości podczas aktualizacji z internetu i konwersji, które znajdują się w górnym menu Zmiana parametrów aktualizacji (wymagany jest Abonament na aktualizacje na jeden z produktów: Rachmistrza nexo, Rewizora nexo, Gratyfikanta nexo, Biuro nexo oraz podłączone Konto InsERT). Korzyści z posiadania Abonamentu na aktualizacje przedstawione są tutaj. Aby zmienić powyższe funkcje zbiorczo, wystarczy zaznaczyć te parametry, dla których program ma zastosować powyższe znaczniki.
- Podatki i koszty – parametry te określają m.in. kwoty ulgi podatkowej (rocznej i miesięcznej) oraz miesięczne koszty uzyskania przychodu (zwykłe i podwyższone). Wykorzystywane są również w funduszach i ubezpieczeniach ZUS oraz składnikach płacowych programu Gratyfikant nexo. Pozostałe wartości dotyczą rachunków do umów cywilnoprawnych (procent podatku oraz limit dla rachunków ryczałtowych), podatku dochodowego (procent podatku liniowego oraz podatku od osób prawnych, dwie stopy procentowe skali podatkowej oraz próg podatkowy), a także próg jednorazowej amortyzacji oraz próg zwolnienia z VAT. Aby otworzyć tę konfigurację, należy w wyszukiwarce w lewym górnym rogu programu wpisać podatki i koszty, otworzyć wyszukany moduł i kliknąć górne menu Popraw.
Uwaga! Wartości tych parametrów można aktualizować ręcznie, podając datę ich obowiązywania bądź zakreślając znaczniki Dodaj nowe wartości podczas aktualizacji z internetu i konwersji oraz Nadpisuj wartości podczas aktualizacji z internetu i konwersji, które znajdują się w górnym menu Zmiana parametrów aktualizacji (wymagany jest Abonament na jeden z produktów: Rachmistrza nexo, Rewizora nexo, Gratyfikant nexo, Biuro nexo oraz podłączone Konto InsERT). Aby zmienić powyższe funkcje zbiorczo, wystarczy zaznaczyć te parametry, dla których program ma zastosować powyższe znaczniki.
- Stałe płacowe – w słowniku tym znajdują się wartości wykorzystywane podczas naliczania wypłat i rachunków do umów cywilnoprawnych. W oknie stałej płacowej należy podać datę, od jakiej będą odczytane wartości parametrów. Domyślnie podpowiadana jest data systemowa.
Uwaga! Wartości tych parametrów można aktualizować ręcznie, podając datę ich obowiązywania bądź zakreślając znaczniki Dodaj nowe wartości podczas aktualizacji z internetu i konwersji oraz Nadpisuj wartości podczas aktualizacji z internetu i konwersji, które znajdują się w górnym menu Zmiana parametrów aktualizacji (wymagany jest Abonament na jeden z produktów: Rachmistrza nexo, Rewizora nexo, Gratyfikant nexo, Biuro nexo oraz podłączone Konto InsERT). Aby zmienić powyższe funkcje zbiorczo, wystarczy zaznaczyć te parametry, dla których program ma zastosować powyższe znaczniki.
Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Gratyfikantem nexo.
Pomoc zdalna
Nasz konsultant połączy się z Twoim komputerem, by udzielić niezbędnej pomocy.
teleKonsultant
Kupując abonament na teleKonsultanta, zyskujesz telefoniczną pomoc eksperta oraz szereg innych usług.
Forum użytkowników
Wymień się uwagami i doświadczeniami z innymi użytkownikami systemów InsERT.