Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rewizor GT – Tworzenie wyciągów bankowych w programie

Ostatnia modyfikacja: 27.06.2023

Program: InsERT GT, Rewizor GT

Kategoria: Bank


​W programie dostępny jest moduł Wyciągi bankowe, w którym ewidencjonowane są wyciągi bankowe otrzymane z banków prowadzących rachunki bankowe podmiotu. Wyciągi bankowe tworzone są na podstawie operacji bankowych w programie.


Należy pamiętać, że widoczna lista wyciągów bankowych w module dotyczy bieżącego rachunku podmiotu wybranego z listy znajdującej się pod tytułem modułu.


Istotne założenia dotyczące pracy z modułem:

1. Dodanie operacji bankowej do wyciągu bankowego powoduje zmianę statusu księgowego na NPK (nie podlega księgowaniu) w celu zablokowania podwójnego importu operacji bankowych (raz jako operacji bankowej, drugi raz jako pozycji wyciągu bankowego).

2. Operacja bankowa dodana do wyciągu bankowego może być edytowana tylko i wyłącznie z poziomu wyciągu bankowego.

3. Zatwierdzony wyciąg bankowy nie może być modyfikowany.

4. W okresie objętym zatwierdzonym wyciągiem bankowym nie można dodać operacji bankowych.

5. Przy zatwierdzaniu wyciągu bankowego kontrolowane jest istnienie operacji bankowych w danym okresie objętym tym wyciągiem. Jeśli takie operacje istnieją, zatwierdzenie wyciągu bankowego nie uda się (pojawi się informacja o istnieniu tych operacji).

6. W związku z punktem 4. zablokowano możliwość zapisu jakichkolwiek dokumentów (w szczególności handlowych) generujących automatycznie operacje bankowe.

7. Operacja bankowa dodana do wyciągu bankowego (bez względu na jego status zatwierdzenia) może wziąć udział w rozliczeniu przez skojarzenie.

8. Automatycznie zadekretowane (zaimportowane do księgowości) mogą być tylko i wyłącznie wyciągi zatwierdzone.

9. Wycofanie operacji bankowej lub usunięcie wyciągu bankowego cofa status księgowy operacji bankowej do wartości „podlega księgowaniu”.

10. Osoby „Wystawił” oraz „Zatwierdził” można zmienić jedynie przez przelogowanie programu (np. menu Podmiot/Zmień użytkownika).

11. Datę zatwierdzenia wyciągu można zmienić w momencie wykonywania zatwierdzenia.

12. W schemacie importu wyciągu bankowego oprócz kwot zbiorczych związanych z obciążeniami i uznaniami mogą pojawić sie kwoty umożliwiające stworzenie zapisów w kwotach poszczególnych operacji.

13. W schemacie importu wyciągu bankowego istnieje możliwość wybrania odpowiednich kwot wraz z kategorią operacji bankowych, których wartości powinny być zwrócone w wybranej kwocie (możliwość zadekretowania dokumentów, np. wpłata bankowa na dwa odrębne konta 200 i 210 ze względu na to, iż dotyczą spłaty należności powstałej na podstawie FS [jedna wpłata bankowa] i spłaty należności powstałej na podstawie KFZ zmniejszającej [dostawca zwrócił nam odpowiednią kwotę] – druga wpłata).

14. Pole Treść można wypełnić na podstawie schematu importu poprzez opcje: Typ operacji z dnia, Tytułem z operacji bankowej oraz Typ operacji z dnia (Tytułem z operacji bankowej).

15. W module Operacje bankowe pojawiły się dwie nowe kolumny: Status powiązania z wyciągiem bankowym (nagłówek WB) oraz Wyciąg bankowy, w której będzie pokazywany numer wyciągu bankowego, na którym dana operacja bankowa jest dodana jako pozycja. 

Aby stworzyć wyciąg bankowy, należy:

1. Przejść do modułu Finanse Wyciągi bankowe, wybrać odpowiedni rachunek bankowy i kliknąć przycisk Dodaj.

 

2. W oknie Wyciąg bankowy, w zakładce Podstawowe, wypełnić dane, takie jak Numer wyciągu, okres i z dnia. Następnie kliknąć przycisk Dodaj, aby uwzględnić operacje bankowe w wyciągu.


3. Kliknięcie przycisku Dodaj wyświetli okno z listą operacji bankowych powstałych w podanym wcześniej okresie. Aby uwzględnić konkretną operację w wyciągu, należy zaznaczyć przy niej znacznik po lewej stronie okna. Można również korzystać z opcji Zaznacz wszystkie i Odznacz wszystkie.


Po kliknięciu przycisku OK wskazane operacje pojawią się na wyciągu.


4. Dodatkowo w zakładce Inne można nadać Kategorię wyciągu oraz dopisać Uwagi.


Aby utworzyć kolejny wyciąg bankowy lub zadekretować aktualny, wymagane jest jego zatwierdzenie.


Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Rewizorem GT.​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki