Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Rachmistrz nexo – Opis pól widocznych przy tworzeniu schematu dekretacji

Ostatnia modyfikacja: 26.03.2024

Program: InsERT nexo, Rachmistrz nexo

Kategoria: Dekretacja dokumentów, Schematy

Schemat dekretacji KPiR

​Na wstępie ​należy skonfigurować podstawowe parametry dotyczące schematu, takie jak:


Nazwa schematu – nazwa, która będzie widoczna na liście schematów dekretacji.

Typ dokumentu – typ dokumentu, dla którego tworzony jest schemat. Warunkuje pozostałe pola. Przy każdym typie dokumentu umieszczona została ikona określająca, w jakim programie z linii InsERT nexo dany typ ​dokumentu jest wymagany i obsługiwany. Dokumenty zostały pogrupowane według rodzaju, np. handlowe, magazynowe, typowo księgowe. W pierwszej kolejności pojawiają się te, które dotyczą obrotu handlowego.

Zapis księgowy – decyduje o tym, czy na podstawie schematu ma być tworzony zapis w KPiR. W zależności od wybranej opcji uwidoczniona zostaje sekcja Zapis w KPiR.

Zapis VAT – decyduje o tym, czy na podstawie schematu ma być tworzony zapis w Ewidencjach VAT. W zależności od wybranej opcji uwidocznione zostają sekcje Zapis VAT - Opis oraz Zapis VAT - Szczegóły (w przypadku Zapisu prostego i Zapisu złożonego), lub sekcja Zapis VAT OSS (w przypadku Zapisu OSS).

Warunek wyboru – pozwala na określenie warunków, które muszą zostać spełnione, by na podstawie schematu powstał Zapis księgowy. Opcja Zawsze oznacza, że Zapis księgowy będzie tworzony w procesie dekretacji automatycznej bez względu na parametry obrazu księgowego.

Warunek tworzenia zapisu VAT – pozwala na określenie warunków, które muszą zostać spełnione, by na podstawie schematu powstał Zapis VAT. Opcja Zawsze oznacza, że Zapis VAT będzie tworzony w procesie dekretacji automatycznej bez względu na parametry obrazu księgowego.​

Sekcja ​Zapis w KPiR


Data zapisu – określa datę, pod którą dany zapis zostanie ujęty w KPiR. Wyznacza ona również kolejność zapisów oraz decyduje o ujęciu w rozliczeniach deklaracji.

Data zdarzenia – określa datę dokonania takiej transakcji bądź datę zestawienia sprzedaży dziennej.Domyślnie data ta podpowiadana jest na podstawie daty aplikacyjnej.

Numer dokumentu – na jego podstawie rejestrowana jest transakcja.

Podmiot – klient, którego dotyczy zapis.

Opis – pozwala na zamieszczenie dodatkowych informacji dotyczących zapisu.

Uwagi ​– pozwala na dodanie uwag dotyczących wartości w pozostałych kolumnach zapisu w KPiR.

Rodzaj zapisu – określa rodzaj zapisu, który ma powstać w KPiR. Pole jest ściśle powiązane z wybranym Typem dokumentu (przykładowo, dla Faktury VAT sprzedaży może zostać utworzony wyłącznie Przychód).

Tryb dekretacji rozrachunków ​– decyduje o tym, czy i w jaki sposób mają powstawać rozrachunki:

  • Utwórz nowy – podczas dekretacji dokumentu zawsze będzie tworzony nowy rozrachunek, nawet gdy księgowany dokument utworzył już zapis w ewidencji rozrachunków.

  • Podłącz lub utwórz nowy – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to utworzy nowy rozrachunek.

  • Podłącz lub rozlicz istniejący i utwórz nowy – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to program rozliczy (zamknie) rozrachunek z dokumentu źródłowego i utworzy nowy z zapisu księgowego.

  • Podłącz lub przerwij dekretację – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to dekretacja dokumentu zostanie przerwana.

  • Podłącz lub przy braku rozrachunku kontynuuj dekretację – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeśli nie będzie takiego rozrachunku, będzie kontynuował dekretację.

Pozycje zapisu ​– należy w nich wybrać kwotę, która zostanie zapisana w danej kolumnie w wyniku automatycznej dekretacji dokumentu. Może ona zostać dodatkowo przemnożona przez podany współczynnik liczbowy (np. „-1”, jeśli do wskazanej kolumny w KPiR miałby trafić zapis ujemny). Dla danego zapisu możliwe jest także podanie wykorzystanego kursu walut (może być on pobierany z nagłówka dokumentu lub z tabeli obowiązującej w konkretnym dniu).​​

Sekcja Zapis VAT - Opis


Dokument – numer z oryginalnego dokumentu.

Data wystawienia – data wystawienia dokumentu źródłowego.

Data sprzedaży – data zakończenia dostawy, najczęściej również data powstania obowiązku podatkowego.

Podmiot – kontrahent, którego dotyczy zrealizowana transakcja.

Stosuj identyfikator – pozwala określić, jaki numer identyfikacyjny zostanie użyty na wydrukach Ewidencji VAT oraz jaki zostanie umieszczony w plikach rozliczeniowych JPK_V7. Wybranie wartości wg transakcji spowoduje, że NIP dla zapisu będzie taki, jaki został określony w definicji transakcji VAT. Wybranie wartości VATIN spowoduje, że bez względu na wykorzystaną w zapisie transakcję VAT użyty zostanie VATIN podmiotu. 

Opis – zwięzły opis oddający charakter zdarzenia gospodarczego (pole widoczne dla Zapisów prostych).

Tryb dekretacji rozrachunków ​– (pole widoczne, jeżeli schemat nie tworzy zapisu księgowego) decyduje o tym, czy i w jaki sposób mają powstawać rozrachunki:

  • Utwórz nowy – podczas dekretacji dokumentu zawsze będzie tworzony nowy rozrachunek, nawet gdy księgowany dokument utworzył już zapis w ewidencji rozrachunków.

  • Podłącz lub utwórz nowy – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to utworzy nowy rozrachunek.

  • Podłącz lub rozlicz istniejący i utwórz nowy – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to program rozliczy (zamknie) rozrachunek z dokumentu źródłowego i utworzy nowy z zapisu księgowego.

  • Podłącz lub przerwij dekretację – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to dekretacja dokumentu zostanie przerwana.

  • Podłącz lub przy braku rozrachunku kontynuuj dekretację – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeśli nie będzie takiego rozrachunku, będzie kontynuował dekretację.

Sekcja Zapis VAT - Szczegóły

Sekcja różni się w zależności od tego, ​​​czy w polu Zapis VAT wybrany został Zapis prosty, czy złożony.

Dla Zapisu prostego:


​Parametry

  • Wpływa na rozliczenie VAT – parametr mówiący, czy powstały w wyniku dekretacji zapis VAT ujmowany będzie deklaracjach VAT, zestawieniach i raportach;

  • Wchodzi do proporcji bazowej – parametr charakterystyczny dla zapisów VAT sprzedaży informujący, czy wartości tego zapisu będą brały udział w wyliczaniu rocznej proporcji bazowej.

Rejestr – wymaga wskazania rejestru VAT, do którego dekretowany będzie obraz księgowy.

Transakcja – określa, jaką transakcją opatrzony zostanie zapis VAT. Poza wartościami dostępnymi w Słowniku transakcji VAT możliwe do wykorzystania są:

  • (N/OK) Transakcja VAT – określenie transakcji z nagłówka obrazu księgowego, która może zostać nadana automatycznie na podstawie parametrów zdefiniowanych w Opisy księgowe dokumentów bądź nadane ręcznie w module Dekretacji dokumentów;

  • (DK) Domyślna transakcja VAT dla rejestru – transakcja VAT pobierana jest z definicji w Słowniku Rejestrów VAT.

Miesiąc naliczenia – wskazuje, która data określać będzie miesiąc naliczenia podczas dekretacji automatycznej.

Modyfikuj miesiąc – określa, o ile przesunięty zostanie miesiąc wyznaczony na podstawie wartości pola Miesiąc naliczenia.

Grupy asortymentu JPK – pozwala na wskazanie poszczególnych kodów GTU. Opcja Wartość złożona umożliwia wskazanie wielu kodów.

Procedury JPK ​– pozwala na wskazanie procedur podatkowych ​JPK. Opcja Wartość złożona umożliwia wskazanie wielu procedur.

Typ dokumentu JPK ​– pozwala wybrać jeden z dostępnych typów dokumentów: Raport dobowy (RO),Dokument wewnętrzny (WEW) , Faktura do paragonu (FP). Można również nie wybierać typu dokumentu.​​​

Kurs – domyślna wartość (N) Kurs określa, że przy dekretowanych kwotach w walucie zastosowany będzie kurs określony na dokumencie. Wartość ta jest nieedytowalna dla ustawienia, że kwoty mają być pobierane z pozycji tabeli VAT. Przestawienie źródła kwot na Pozycje dokumentu pozwala zmienić kurs na (N) Kurs tabeli VAT, (P) Kurs waluty VAT – pobierany dla każdej dekretowanej pozycji dokumentu, bądź wskazany ręcznie poprzez wybór linii kursów walut.

Wyznaczanie kwot:

  • Automatyczne – w tym trybie należy wskazać źródło kwot: Pozycje tabeli VAT bądź Pozycje dokumentu;

  • ​Wg kryteriów – w tym trybie, dla każdej stawki z osobna można określić, jakie cechy dokumentu bądź pozycji muszą być spełnione, by pozycje asortymentowe w danej stawce VAT były dekretowane.

Wyłącz automatyczne filtrowanie po stawce VAT​ – umożliwia określenie, by pobierane kwoty były przeliczane w oparciu o stawkę, do której mają trafić. Pozwoli to, przy odpowiedniej definicji schematu dekretacji, dekretować do VAT kwoty z dokumentu, np. w stawce nieopodatkowane, do stawki 23%.​​​​ Filtrowanie działa na podstawie wskazanych pozycji.

Dla Zapisu złożonego:​​​


Grupy asortymentu JPK – pozwala na wskazanie poszczególnych kodów GTU. Opcja Wartość złożona umożliwia wskazanie wielu kodów.

Procedury JPK ​– pozwala na wskazanie procedur podatkowych ​JPK. Opcja Wartość złożona umożliwia wskazanie wielu procedur.

Typ dokumentu JPK ​– pozwala wybrać jeden z dostępnych typów dokumentów: Raport dobowy (RO),Dokument wewnętrzny (WEW) , Faktura do paragonu (FP). Można również nie wybierać typu dokumentu.​​​

Wpływa na rozliczenie VAT – parametr mówiący, czy powstały w wyniku dekretacji zapis VAT ujmowany będzie deklaracjach VAT, zestawieniach i raportach.

Wyłącz automatyczne filtrowanie po stawce VAT​ – umożliwia określenie, by pobierane kwoty były przeliczane w oparciu o stawkę, do której mają trafić. Pozwoli to, przy odpowiedniej definicji schematu dekretacji, dekretować do VAT kwoty z dokumentu, np. w stawce nieopodatkowane, do stawki 23%.​

Kwota VAT – pozwala na określenie sposobu wyliczania VAT.

Pozycje złożonego zapisu w ewidencji VAT ​– służą do przypisania poszczególnych parametrów zapisu VAT do wybranych stawek. 


Wskazać można:

  • Stawkę VAT – stawka, której dotyczą wybrane wartości.

  • Kiedy tworzone – warunki, które muszą zostać spełnione, by został utworzony zapis w danej stawce.

  • Wyznaczanie kwot na podstawie ​– parametr pozwala na wskazanie, skąd pobierane mają być kwoty.

  • Rejestr  wymaga wskazania rejestru VAT, do którego dekretowane będą wybrane stawki.

  • Transakcja – określa, jaką transakcją opatrzony zostanie zapis VAT.

  • Miesiąc naliczenia – wskazuje, która data określać będzie miesiąc naliczenia podczas dekretacji automatycznej.

  • Modyfikuj wyliczony miesiąc – określa, o ile przesunięty zostanie miesiąc wyznaczony na podstawie wartości pola Miesiąc naliczenia.

  • Opis – pozwala na podanie opisu dla danej stawki.

  • Współczynniki – pozwalają na przemnożenie kwoty o wskazany współczynnik. Mogą zostać wykorzystane do wprowadzenia kwot ujemnych.

  • Wchodzi do proporcji bazowej​​ – parametr charakterystyczny dla zapisów VAT sprzedaży informujący, czy wartości tego zapisu będą brały udział w wyliczaniu rocznej proporcji bazowej.

Sekcja Zapis VAT OSS


Zastępuje sekcje Zapis VAT - Opis oraz Zapis VAT - Szczegóły, gdy w polu Zapis VAT wskazany został Zapis OSS.


​Parametry

  • Wpływa na rozliczenie VAT – parametr mówiący, czy powstały w wyniku dekretacji zapis VAT ujmowany będzie deklaracjach VAT, zestawieniach i raportach;

  • Wchodzi do proporcji bazowej – parametr charakterystyczny dla zapisów VAT sprzedaży informujący, czy wartości tego zapisu będą brały udział w wyliczaniu rocznej proporcji bazowej.

Dokument – numer z oryginalnego dokumentu.

Data zapisu – określa datę, z jaką zapis jest zaewidencjownowany w ewidencji VAT.

Data dostawy – data zakończenia dostawy, najczęściej również data powstania obowiązku podatkowego.

Data wystawienia – data wystawienia dokumentu źródłowego.

Podmiot – kontrahent, którego dotyczy zrealizowana transakcja.

Państwo konsumpcji – kraj, w którym nabywca będzie konsumował nabyte towary/usługi.

Państwo wysyłki – państwo, z którego wysyłany jest towar/usługa.

Opis – zwięzły opis oddający charakter zdarzenia gospodarczego.

Miesiąc naliczenia – wskazuje, która data określać będzie miesiąc naliczenia podczas dekretacji automatycznej.

Modyfikuj miesiąc – określa, o ile przesunięty zostanie miesiąc wyznaczony na podstawie wartości pola Miesiąc naliczenia.​

Rejestr – wymaga wskazania rejestru VAT OSS, do którego dekretowany będzie obraz księgowy.

Transakcja – określa, jaką transakcją opatrzony zostanie zapis VAT. Poza wartościami dostępnymi w Słowniku transakcji VAT możliwe do wykorzystania są:

  • (N/OK) Transakcja VAT – określenie transakcji z nagłówka obrazu księgowego, która może zostać nadana automatycznie na podstawie parametrów zdefiniowanych w Opisy księgowe dokumentów bądź nadane ręcznie w module Dekretacji dokumentów;

  • (DK) Domyślna transakcja VAT dla rejestru – transakcja VAT pobierana jest z definicji w Słowniku Rejestrów VAT.

Tryb dekretacji rozrachunków ​– (pole widoczne, jeżeli schemat nie tworzy zapisu księgowego) decyduje o tym, czy i w jaki sposób mają powstawać rozrachunki:



  • Utwórz nowy – podczas dekretacji dokumentu zawsze będzie tworzony nowy rozrachunek, nawet gdy księgowany dokument utworzył już zapis w ewidencji rozrachunków.

  • Podłącz lub utwórz nowy – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to utworzy nowy rozrachunek.

  • Podłącz lub rozlicz istniejący i utwórz nowy – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to program rozliczy (zamknie) rozrachunek z dokumentu źródłowego i utworzy nowy z zapisu księgowego.

  • Podłącz lub przerwij dekretację – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeżeli to się nie uda, to dekretacja dokumentu zostanie przerwana.

  • Podłącz lub przy braku rozrachunku kontynuuj dekretację – dekretując dokument, program spróbuje podłączyć rozrachunek z dokumentu źródłowego. Jeśli nie będzie takiego rozrachunku, będzie kontynuował dekretację.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki