Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Subiekt GT – Parametry Subiekta – pierwsza konfiguracja i informacje ogólne

Ostatnia modyfikacja: 31.10.2024

Program: InsERT GT, Subiekt GT

Kategoria: Parametry

Parametry Subiekta to zbiór najważniejszych i ogólnych ustawień dotyczących funkcjonowania programu. Przy rozpoczęciu pracy z programem należy przejrzeć domyślne ustawienia i skonfigurować je w sposób odpowiedni dla funkcjonowania danej firmy. Aby to zrobić, należy:

1. Przejść do modułu AdministracjaParametry, a następnie odnaleźć i uruchomić Parametry Subiekta.


2. Otworzy się okno Parametry Subiekta, w którym znajdziemy wiele zakładek z najważniejszymi ustawieniami. W pierwszej zakładce znajdziemy dwa najważniejsze ustawienia:

I. Statusy dokumentów – określamy tu domyślny status dokumentów sprzedażowych, zakupowych, wydań, przyjęć, przesunięć międzymagazynowych i zamówień.

II. Sposób wydawania towaru – kolejność FIFO (według daty wystawienia) i kolejność LIFO (według daty wystawienia) oraz dodatkowe sposoby udostępnione po wykupieniu licencji na niebieskiego PLUSA dla InsERT GT.


3. Przechodząc do kolejnej zakładki Płatności, mamy możliwość uruchomienia dodatkowych metod płatności dla dokumentów zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych. 


Uwaga!

Poradnik, jak skonfigurować płatność kartą dostępny jest tutaj.

Poradnik, jak skonfigurować płatność za pobraniem dostępny jest tutaj.

4. W zakładce Stawki VAT ustawiamy domyślne stawki VAT dla danego typu transakcji. Dodatkowe stawki można dodać, przechodząc do modułu AdministracjaSłownikiStawki VAT. Artykuł e-Pomocy opisujący zmianę transakcji na dokumencie handlowym dostępny jest tutaj.


5. W zakładce Rabaty możemy określić ustawienia związane ze strategią sprzedaży oraz minimalną marżę na dokumencie – po jej ustawieniu można zablokować danemu użytkownikowi zapis dokumentów, jeśli te mają niższą marżę niż określona w Parametrach Subiekta.


​6. Zakładka Inne posiada ustawienia, które nie zostały przyporządkowane do żadnej z poprzednich zakładek. 

Włączenie opcji Naliczaj VAT na podstawie faktur wewnętrznych umożliwia wystawianie faktur wewnętrznych. 

Ustawienie Włącz dane o dokumencie dostawy (zakładka Akcyza) na FS, RS, WZ, WZv, PAi i RW sprawi, że na wymienionych dokumentach pojawi się dodatkowa zakładka "Akcyza", która zawierać będzie podstawowe informacje o dokumencie dostawy. Opcja Włącz obsługę oświadczeń dot. pochodzenia węgla jest dostępna dla posiadaczy Niebieskiego PLUSA dla InsERT GT i spowoduje, że w dokumentach sprzedaży pojawi się pole OSW umożliwiające nadanie numeru kolejnego oświadczenia dotyczącego pochodzenia węgla. Dodatkowo aktywne stanie się pole Format oświadczenia, w którym należy wskazać dostępną opcję oświadczenia (pojawi się na wydruku). ​

Sprawdzaj poprawność obrotu towarów objętych odwrotnym obciążeniem dla czynnych podatników VAT – Faktury mieszane to umowne określenie faktur dokumentujących łączną sprzedaż towarów opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych oraz wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług. Program może albo ignorować taką sytuację i nie reagować na wystawianie faktur mieszanych (ignoruj), albo zapobiegać ich wystawianiu (kontroluj). ​Nie obsługuj metody odwrotnego obciążenia z limitami znacznik pozwala wyłączyć rozszerzoną obsługę odwrotnego obciążenia obejmującą towary, które podlegają odwrotnemu obciążeniu po przekroczeniu limitu wartości sprzedaży.

Sposób obsługi opłat ​dodatkowych dla urządzeń fiskalnych pozwala określić czy dla dostępnych urządzeń ma być stosowana obsługa w części niefiskalnej dokumentu, czy z wykorzystaniem stawki technicznego zera.

Rozmiar podsumowania na dokumentach – możliwe jest ustalenie rozmiaru czcionki kwoty do zapłaty w podsumowaniu dokumentu – użytkownik może wybrać jeden z trzech predefiniowanych rozmiarów czcionki. 

Państwo rozpoczęcia wysyłki towarów (procedury WSTO) – Parametr określa domyślne państwo rozpoczęcia wysyłki ustawiane na dokumentach z transakcją wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO oraz WSTO (OSS)). Parametr ten może być ustawiony na konkretne państwo np. Polskę lub na pobieranie tego ustawienia z danych magazynu. 



Wyjaśnienie pozostałych opcji Parametrów Subiekta dostępne jest pod klawiszem F1 – mając otwarte okno Parametrów Subiekta.

Temat należy do Zbioru zagadnień e-Pomocy istotnych przy konfigurowaniu i rozpoczęciu pracy z Subiektem GT.

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki