e-Pomoc techniczna
Subiekt GT – Mapowanie ogólne jednostek miar KSeF
Program: InsERT GT, Subiekt GT
Kategoria: KSeF, Laboratorium
Uwaga! Moduł e-Faktur zakupu jest dostępny w ramach Laboratorium InsERT GT i obsługi Krajowego Systemu e-Faktur. Opis aktywacji funkcjonalności związanych z obsługą KSeF znajduje się tutaj.
Program Subiekt GT umożliwia mapowanie jednostek miar pod kątem odbieranych faktur z KSeF.
Faktury elektroniczne w KSeF są wysyłane, przetwarzane i odbierane w postaci pliku XML. W pliku tym przechowywana jest m.in. informacja o nazwie jednostki miary, w jakiej zakupiony został dany asortyment. Nazwa ta jest nazwą używaną przez dostawcę (wystawcę faktury zakupowej) i może być różna od nazwy jednostki używaną w Subiekcie GT, także wówczas, gdy znaczenie semantyczne tych nazw jest takie same (np. „kg” i „kilogram”). W czasie wczytywania faktury zakupu na podstawie e-Faktury program może automatycznie, bez oczekiwania na zgodę użytkownika, dopasować do siebie dwie różne pod względem formalnym nazwy jednostek miar, jeśli oznaczają one tę samą wartość.
Opisywany poniższy mechanizm dotyczy tzw. ogólnego mapowanie jednostek miar, które obok mapowania indywidualnego stanowi mechanizm odpowiedzialny za prawidłowe rozpoznanie jednostek miar.
Uwaga! Mapowanie ogólne jednostek miar ma niższy priorytet w odniesieniu do mapowania indywidualnego jednostek miar.
W celu zmiany Parametrów związanych z mapowaniem jednostek miar należy przejść do modułu Administracja – Parametry. Następnie odszukać i wybrać z listy e-Faktury - mapowanie jednostek miar.
Program został domyślnie wyposażony w przykładowe wpisy grup jednostek miar, jedną z nich jest np. zbiór jednostek o nazwach: „litr”, „l” i „l.”:
Grupy te mogą być modyfikowane, dodawane lub usuwane przez użytkownika. Istnienie danej grupy jednostek oznacza, że zawarte w niej nazwy będą traktowane przez program jako synonimy i tym samym, jeśli w czasie wystawiania dokumentu Subiekta GT, we wprowadzonym na pozycje faktury towarze, będzie istniała jednostka o nazwie należącej do tej samej grupy synonimów co zapisana w e-Fakturze nazwa źródłowej jednostki miary, program potraktuje ją jak jednostkę tożsamą i ustawi na pozycji dokumentu bez sygnalizowania ostrzeżenia o różnicy w nazwach.
Przykład wykorzystania mapowania ogólnego
W programie Subiekt GT istnieje kartoteka towarowa „Klej uniwersalny 300 ml”. Kartoteka ta jest sprzedawana i ewidencjonowana w jednej jednostce magazynowej o nazwie „szt”.
Towar ten kupowany jest u dostawcy, który na wystawianej e-Fakturze używa jednostki o nazwie „sztuka”. Dzięki zapisaniu nazw „szt.” i „sztuka” w jednej grupie jednostek program automatycznie rozpozna i przypisze na pozycji z towarem „Klej uniwersalny 300 ml” jednostkę „szt.”.
Algorytm dopasowujący jednostki działa zawsze w obrębie jednostek należących do konkretnego towaru, w momencie, gdy właściwa kartoteka towarowa jest już prawidłowo odszukana i ustawiona na pozycji dokumentu. Program pobiera wówczas wszystkie synonimy jednostek dla nazwy zapisanej w e-Fakturze i sprawdza, czy jednostka podstawowa lub jednostki porównawcze danego towaru mają swój odpowiedniki. Jeśli tylko jedna jednostka towaru znajduje się w grupie synonimów, zostanie ona ustawiona na dokumencie.
Jeśli pasujących jednostek jest więcej, użytkownik będzie musiał dokonać wyboru jednej z nich. Wybór spośród wszystkich dostępnych w towarze jednostek będzie konieczny w przypadku, gdy żadna jednostka nie zostanie dopasowana. Algorytm dopasowujący jednostki miary według mapowania ogólnego abstrahuje od wartości magazynowych jednostek. Dla wyniku jego działania istotna jest jedynie zbieżność nazw. Wynika to z faktu, że plik e-Faktury nie zawiera przeliczników ani innych informacji dotyczących jednostki miary.
Artykuł należy do zbioru tematów e-Pomocy technicznej dotyczących obsługi KSeF w programie Subiekt GT.
Pomoc zdalna
Nasz konsultant połączy się z Twoim komputerem, by udzielić niezbędnej pomocy.
teleKonsultant
Kupując abonament na teleKonsultanta, zyskujesz telefoniczną pomoc eksperta oraz szereg innych usług.
Forum użytkowników
Wymień się uwagami i doświadczeniami z innymi użytkownikami systemów InsERT.