ZUS informuje o stanie kont płatników. Co w przypadku niedopłaty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty
ZUS rozpoczął przekazywanie informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników za rok 2024. Dzięki temu będą oni wiedzieć, czy na ich koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest nadpłata, niedopłata czy saldo zerowe. Czy zadłużenie można rozłożyć na raty i jak odzyskać pieniądze z nadpłaty? Zachęcamy do lektury.
W informacji, która trafi na profil podatnika w Platformie Usług Elektronicznych eZUS, będzie podana także wysokość wpłat dokonanych w 2024 roku oraz wyjaśnienie, jakie należności zostały nimi rozliczone. Ponadto płatnicy, którzy spłacają zadłużenia w ratach poznają kwotę, która została im do spłaty.
Zadłużenie wobec ZUS – czy można rozłożyć na raty
Podatnicy, którzy będą mieli trudności z jednorazową spłatą zadłużenia, mogą złożyć wniosek o rozłożenie należności na raty. ZUS oferuje wsparcie doradców do spraw ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty, a także pomogą wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty.
Nadpłata ZUS – jak odzyskać pieniądze
W przypadku nadpłaty można pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie płatności składek. Można także wystąpić z wnioskiem o zwrot środków, a pieniądze zostaną wówczas przelane na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika w ZUS.
Zobacz także
Kasowy PIT to metoda rozliczania podatku dochodowego dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, która opiera się na ustalaniu przychodu w dniu otrzymania zapłaty za towary lub usługi. Jakie są zasady stosowania kasowego PIT?
Mały ZUS Plus to rozwiązanie, które umożliwia przedsiębiorcom osiągającym niskie przychody opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ulgi.
W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?
Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.
Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.