
Zmiany w KSeF – harmonogram, niższe kary i oficjalne testy systemu
Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.
Terminy wprowadzenia KSeF
Zgodnie z nowym harmonogramem, obligatoryjny KSeF zacznie obowiązywać:
- od 1 lutego 2026 roku – dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z korektą podatku) przekroczy w 2025 roku 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 roku – dla pozostałych przedsiębiorców.
Małe podmioty “wykluczone cyfrowo”, które wystawiają niewielką liczbę faktur objęte zostaną okresem przejściowym i będą mogły korzystać z tradycyjnych metod fakturowania do września 2026 roku.
Najważniejsze zapowiedzi
- Nowa funkcja - załączniki do e-faktur: dodawanie załączników do e-faktur to zmiana szczególnie istotna dla branż takich jak energetyka czy telekomunikacja. Przedsiębiorstwa będą mogły przesyłać szczegółowe dane, np. rozliczenia związane z punktami poboru energii czy billingi. Wprowadzono jednak ograniczenia – możliwy będzie tylko jeden załącznik na fakturę, wyłącznie określonemu celowi, a nie np. promocji.
- Tryb offline: do końca 2026 roku zostanie wprowadzony tryb offline dla wszystkich podatników.
- Faktury konsumenckie: w systemie pojawi się możliwość wystawiania faktur konsumenckich.
- Obniżenie kar: w początkowym etapie planowane jest zmniejszenie kar za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z KSeF.
- Odroczenie wymagań: przesunięcie obowiązków związanych z numerem KSeF na płatnościach i fakturach z kas rejestrujących.
- Infolinia KSeF: od początku 2025 roku ma zostać uruchomiona specjalna infolinia, zapewniająca lepszy dostęp do informacji o systemie i nowych zasadach.
Oficjalne testy systemu
Oficjalne testy ministerialne KSeF zaplanowane są na III i IV kwartał 2025 roku. Testy będą miały na celu weryfikację działania systemu przed jego pełnym uruchomieniem. Z tego powodu dla przedsiębiorców kluczowa może ukazać się pierwsza połowa roku, w której warto zakończyć przygotowania do KSeF przed oficjalnym wypróbowaniem systemu.
Zobacz także
Projekt nowelizacji ustawy o VAT zakłada wprowadzenie okresu przejściowego dla KSeF, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie obowiązywać będą specjalne ułatwienia i odstępstwa od docelowych zasad funkcjonowania systemu. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich.
Ministerstwo Finansów informuje o wprowadzeniu możliwości stałego korzystania z trybu offline24 przy wystawianiu faktur. Wcześniej zakładano, że będzie to jedynie tryb przejściowy. Co to oznacza w praktyce?
W momencie uruchomienia Krajowego System e-Faktur (KSeF) przedsiębiorcy zyskają możliwość przesyłania e-faktur z załącznikami. Choć nie będzie to obowiązkowe, rozwiązanie może ułatwić dokumentowanie bardziej złożonych transakcji.
Ministerstwo Finansów przygotowuje ułatwienia w zakresie wystawiania faktur dla konsumentów (B2C) w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Dotychczas przepisy uniemożliwiały rejestrowanie takich faktur w KSeF, jednak według najnowszych informacji ma się to zmienić.
Ministerstwo Finansów przedstawiło zaktualizowany harmonogram wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Poznaj terminy wprowadzenia obowiązkowego systemu.
Zmiana danych osobowych lub adresowych pracownika może wymagać aktualizacji w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS. Sprawdź, jakie kroki należy podjąć w przypadku zmiany danych, jakie formularze złożyć i w jakim terminie.
Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan oraz plan wdrażania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Do 25 kwietnia można zgłaszać uwagi i opinie dotyczące projektu.