Zmiany w KSeF - harmonogram, niższe kary i oficjalne testy systemu
Rząd przedstawił nowy harmonogram wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wśród zapowiedzi znajdują się również informacje m.in. o obniżeniu kar dla firm, które nie dostosują się do wymogów KSeF w wyznaczonym czasie oraz umożliwienie przedsiębiorcom dodawania załączników do e-faktur.
Terminy wprowadzenia KSeF
Zgodnie z nowym harmonogramem, obligatoryjny KSeF zacznie obowiązywać:
- od 1 lutego 2026 roku – dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z korektą podatku) przekroczy w 2025 roku 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 roku – dla pozostałych przedsiębiorców.
Małe podmioty “wykluczone cyfrowo”, które wystawiają niewielką liczbę faktur objęte zostaną okresem przejściowym i będą mogły korzystać z tradycyjnych metod fakturowania do września 2026 roku.
Najważniejsze zapowiedzi
- Nowa funkcja - załączniki do e-faktur: dodawanie załączników do e-faktur to zmiana szczególnie istotna dla branż takich jak energetyka czy telekomunikacja. Przedsiębiorstwa będą mogły przesyłać szczegółowe dane, np. rozliczenia związane z punktami poboru energii czy billingi. Wprowadzono jednak ograniczenia – możliwy będzie tylko jeden załącznik na fakturę, wyłącznie określonemu celowi, a nie np. promocji.
- Tryb offline: do końca 2026 roku zostanie wprowadzony tryb offline dla wszystkich podatników.
- Faktury konsumenckie: w systemie pojawi się możliwość wystawiania faktur konsumenckich.
- Obniżenie kar: w początkowym etapie planowane jest zmniejszenie kar za nieprzestrzeganie obowiązków związanych z KSeF.
- Odroczenie wymagań: przesunięcie obowiązków związanych z numerem KSeF na płatnościach i fakturach z kas rejestrujących.
- Infolinia KSeF: od początku 2025 roku ma zostać uruchomiona specjalna infolinia, zapewniająca lepszy dostęp do informacji o systemie i nowych zasadach.
Oficjalne testy systemu
Oficjalne testy ministerialne KSeF zaplanowane są na III i IV kwartał 2025 roku. Testy będą miały na celu weryfikację działania systemu przed jego pełnym uruchomieniem. Z tego powodu dla przedsiębiorców kluczowa może ukazać się pierwsza połowa roku, w której warto zakończyć przygotowania do KSeF przed oficjalnym wypróbowaniem systemu.
Zobacz także
W Monitorze Polskim zamieszczono obwieszczenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. Kwota ta stanowi podstawę do obliczenia składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Jakie zatem składki będą obowiązywały w 2025 roku?
Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o rachunkowości wprowadzone zostaną zmiany dotyczące limitu przychodów zobowiązujących do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.
Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.