Programy dla firm - InsERT
Zmiany w prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów 2025

Zmiany w prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów 2025

09 
grudnia
 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

Nowe przepisy dostosowują zasady księgowania do kasowej metody rozliczania podatku dochodowego (PIT).

 

Spis z natury/remanent w KPiR a kasowy PIT

 

W związku z wprowadzeniem kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów ustawodawca musiał dostosować przepisy do aktualnych zasad prowadzenia KPiR. Uregulowania wymagała przede wszystkich kwestia dokonywania wyceny spisu z natury przy stosowaniu kasowej metody rozliczania.

 

Najważniejsze zmiany w przepisach

 

Pomniejszenie wartości spisu z natury

Wartość spisu z natury będzie trzeba pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów poniesione na nabycie towarów, które nie zostały potrącone zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym.  

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nowy przepis (§26 ust. 9) wprowadza zasady wyceny spisu z natury dostosowane do kasowej metody rozliczania. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy wybiorą tę metodę rozliczania przychodów, będą mogli potrącić koszty uzyskania przychodów z tytułu zobowiązań na rzecz innego przedsiębiorcy, dopiero po ich uregulowaniu.  

Nieopłacone zobowiązania nie będą mogły być zaksięgowane jako koszty uzyskania przychodów w KPiR, choć towary, za które nie zapłacono, znajdą się w spisie z natury. Nowy przepis pozwala pomniejszyć wartość spisu z natury o koszt takich towarów, które w danym roku podatkowym nie zostały jeszcze zaksięgowane

Pozostałe zasady księgowania przychodów i kosztów nie ulegają zmianie — obowiązują przepisy ustawy PIT. 

Zmiana w Objaśnieniach do KPiR 

W załączniku nr 1 do rozporządzenia w Objaśnieniach do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w ust. 18 dotychczasowy limit 25 000 euro zastąpiono wartością 200 000 euro. Zmiana ma charakter porządkowy. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zmiana jest zgodna z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Umożliwia korzystanie z kwartalnego sposobu wpłacania ryczałtu podatnikom, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 200 000 euro.

Rozporządzenia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. 

Zobacz także

Wystawianie faktur VAT – zmiany od 1 stycznia 2025
09 
grudnia
 2024

Od 1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać tzw. procedura SME (Small Medium-sized Enterprise), umożliwiająca małym i średnim firmom korzystanie ze zwolnienia VAT nie tylko w kraju, w którym mają siedzibę, ale także w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach dotyczących wystawiania faktur. Nowe regulacje w tym zakresie mają być zgodne z zasadami procedury SME.

JPK CIT – nowe wymagania dotyczące raportowania danych
27 
listopada
 2024

Nowe przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku dochodowego osób prawnych (JPK CIT) wprowadzają istotne zmiany w sposobie raportowania danych finansowych. Nowelizacja obejmuje bardziej szczegółowe wymagania dotyczące danych, jakie firmy będą musiały przekazywać urzędom skarbowym.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – co ma się zmienić
18 
listopada
 2024

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 przychód przedsiębiorcy pochodzący ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości), nie będzie uwzględniany w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kolejne zmiany w KSeF
14 
listopada
 2024

Ministerstwo Finansów (MF) zapowiedziało zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Dotyczą one m.in. sposobu jego obowiązkowego wdrażania, a także odroczenia niektórych z planowanych rozwiązań.

PIT kasowy – dla kogo, zasady, korzyści
08 
listopada
 2024

Od 1 stycznia 2025 przedsiębiorcy zyskają możliwość korzystania z kasowej metody rozliczania, co oznacza, że podatek dochodowy od osób fizycznych będą płacić dopiero po faktycznym otrzymaniu płatności od swojego kontrahenta. Co więcej, będą mogli potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.

Elektroniczne przesyłanie ksiąg do urzędu skarbowego - co warto wiedzieć?
08 
listopada
 2024

Obowiązek elektronicznego prowadzenia i przesyłania ksiąg do urzędów skarbowych w jednolitej strukturze logicznej ma na celu uproszczenie procesów podatkowych oraz zwiększenie przejrzystości i efektywności kontroli. Z poniższego tekstu dowiesz się m.in. kogo dotyczy, od kiedy i jaki jest zakres i forma przesyłanych danych.